Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Antalya >Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antalya Antiocheia Ad Cragum Güney Mahalle Antik Kenti

Güncellenme : 09.08.2020 20:50:27

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Antiocheia Ad Cragum Güney Mahalle olarak da bilinen Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ören yerine giriş ücretsizdir.

Restorasyon ve konservasyon çalışmalarından sonra eserin Alanya Arkeoloji Müzesi arşivinde sergilenir.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Özellikleri

Antik çağda Dağlık Kilikya olarak bilinen bölgede ve Akdeniz kıyısında olan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ismini, M.S. I. yy.da yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus'dan almaktadır.

Kentin kalıntıları üç yükselti üzerinde bulunur. I. bölümde sütunlu cadde, agora, hamam, zafer takı ve kilise kalıntıları görülebilir. II. bölüm, Kilikya bölgesine özgü mezar yapılarının bulunduğu nekropol alanıdır. III. bölüm de denize uzanan sarp kayalar üzerindeki Orta Çağ kale kalıntılarından oluşur. Antiocheia Ad Cragum Güney Mahalle Antik Kenti kuzeyinde mimari elemanları görülebilen bir tapınak kalıntısı vardır. Kent merkezinde Triconchos adı verilen üç duvarı apsis şeklinde ve dini işlevi olduğu sanılan bir yapı yer alır.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Kazı Çalışmaları

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti kazı çalışması ilk olarak Bakanlık onaylı Nebraska Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Michael HOFF başkanlığında gerçekleştirilmiştir. 2015 yılında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan arkeolojik veriler içerisinde mitolojik medusa figürü tespit edilmiş olup gün yüzüne çıkan heykelin M.S. II. sonu veya M.S. III. yy. başına ait olduğu düşünülür. Yüzü iyi durumda olan Medusa’nın restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlanmasından sonra eserin, Alanya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmesi öngörülüyor. Tapınak alınlığının diğer kırık parçalarına yakın şekilde bulunan ve insan ölçüsünden çok az büyük olarak işlenen eserin tapınak alınlığının bir parçası düşünülür.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Güneyköy, Nohutyeri Mevkii,, 07900 Gazipaşa / Antalya / Türkiye

Antalya Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, Gazipaşa ilçesine yaklaşık 21 km., Alanya ilçesine ise yaklaşık 60 km. mesafededir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.