Antalya Antiocheia Ad Cragum Güney Mahalle Antik Kenti

Tarih : 09.08.2020 20:50:27

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Antiocheia Ad Cragum Güney Mahalle olarak da bilinen Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Özellikleri

Antik çağda Dağlık Kilikya olarak bilinen bölgede ve Akdeniz kıyısında olan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ismini, M.S. 1. yy.da yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus'dan almaktadır.

Kentin kalıntıları üç yükselti üzerinde bulunur. I. bölümde sütunlu cadde, agora, hamam, zafer takı ve kilise kalıntıları görülebilir. II. bölüm, Kilikya bölgesine özgü mezar yapılarının bulunduğu nekropol alanıdır. III. bölüm de denize uzanan sarp kayalar üzerindeki Orta Çağ kale kalıntılarından oluşur. Antiocheia Ad Cragum Güney Mahalle Antik Kenti kuzeyinde mimari elemanları görülebilen bir tapınak kalıntısı vardır. Kent merkezinde Triconchos adı verilen üç duvarı apsis şeklinde ve dini işlevi olduğu sanılan bir yapı yer alır.

Ören yerine giriş ücretsizdir.

Restorasyon ve konservasyon çalışmalarından sonra eserin Alanya Arkeoloji Müzesi arşivinde sergilenir.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Video

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Konum

Adres : Güneyköy, Nohutyeri Mevkii,, 07900 Gazipaşa / Antalya / Türkiye

Antalya Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, Gazipaşa ilçesine yaklaşık 21 km., Alanya ilçesine ise yaklaşık 60 km. mesafededir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.

+ f t p x