Antalya Perge Antik Kenti

Güncellenme : 07.07.2020 17:39:25

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Tarihte bir dönem bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış olan ve Helenistik dönem boyunca eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılan Perge Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kentte bulunan popüler yapılar dışında bulunan yapılar, nekropol, surlar, gymnasium, anıtsal çeşme ve kapılardır.

Perge Antik Kenti Tarihi

Bölge içerisinde tarih öncesi çağa ait mağaralara ve yerleşimlere rastlanan Perge Antik Kenti içerisinde en tanınmış olanı Karain Mağarası, Karainin komşusu olan Öküzini Mağarası, Beldibi, Belbaşı kaya sığınakları ve Bademağacı bölgedeki en tanınmış tarihöncesi yerleşim alanlarıdır.

Pamfilya ovası tarih öncesi çağlardan itibaren yerleşime elverişli ve sevilen bir bölgedir. Perge akropolisinin plato düzleminin tarihöncesi dönemlerden itibaren yerleşim için tercih edilen bir alan olduğu kabul edilmiştir. Wolfram Martini'nin yapmış olduğu Perge akropolisi çalışmaları göstermiştir ki, M.Ö. MV. veya MMM.'den itibaren akropolis platosu yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Arkeolojik buluntular arasında yer alan obsidyen ve çakmak taşı buluntular Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağından itibaren Perge’nin yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Akropolis araştırmalarında Pamfilya Bölgesindeki ilk tarih öncesi gömü ile de karşılaşılmıştır. Çömlekçilik buluntuları diğer Anadolu buluntuları ile karşılaştırıldığında yalnızca Orta Anadolu örnekleri ile benzerlik göstermektedir.

Perge Antik Tiyatro

Tiyatro, Cavea, Orkestra ve Scene olmak üzere üç bölümden oluşur. Cavea ve sahne arasında orkestraya ayrılan alan, yarım daireden biraz geniştir. Bir dönem orkestra alanında yine aynı dönem popüler olan gladyatör ve vahşi hayvan dövüşleri yapılmıştır. 13.000 seyirci kapasitelidir. Tiyatroda orkestra kısmının korkuluklarla çevrilmiş olması, burada gladyatör oyunlarının da yapıldığını göstermektedir. Perge Antik Tiyatro'sunun en ilginç bölümü sahne binasıdır. Perge Antik Tiyatro'sunun sahne binasındaki mermer kabartmalar da adeta bir filmin kareleri gibi betimlenmiştir. Sahne binasının yıkılması sonucu bu kabartmalardan birçoğu ağır hasar görmesine rağmen Dionysos’un hayatını anlatan bölümler oldukça anlaşılır durumdadır.

Perge Stadyum

Perge Stadyumu antik dünyadan günümüze uzanan en iyi stadyumlardan biridir. İnce uzun dikdörtgen planlı olan yapının ana malzemesi yörenin doğal taşı olan konglomera bloklarından meydana gelmiştir. Stadyumun M.S. I. yy. II. yarısında yapılmaya başlandığını söylemek mümkündür. Yaklaşık 12.000 kapasitelidir.

Perge Agora

Agora, Perge Antik Kenti'nin ticari ve politik merkezidir. Ortadaki avlunun etrafında çepeçevre dükkanlar vardır. Bazı dükkânların tabanı mozaikle kaplıdır. Sırasıyla dükkanlardan biri agoraya, diğeri ise agorayı çevreleyen sokaklara açılır. Arazinin eğimine bağlı olarak güney kanattaki dükkanlar iki katlıdır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde batı giriş dışındaki ana girişler duvar ile örülerek kapatılmış, kuzey giriş olasılıkla bir şapel olarak kullanılmıştır.

Perge Sütunlu Cadde

Akropolün eteğinde çeşme ile yerleşim arasında uzanır. =rtasında 2 m. genişliğinde bulunan su kanalı Sütunlu Cadde'yi ikiye ayırır.

Perge Helenistik Kapı

Helenistik surun doğu, batı ve güneyde üç kapısı vardır. Güney kapısı, avlulu kapı türüne girmektedir. M.Ö. II. yy.da tarihlenen Helenistik kapı, çağın savunma anlayışına dört katlı iki yuvarlak kuleyle korunan ve oval avlulu bir plana sahip anıtsal bir yapıdır. Kapıda üç evrenin varlığı saptanmıştır. M.S. CXXI yılında birtakım değişikliklere uğrayarak şeref avlusu haline getirilmiştir. Bu sırada Helenistik duvarların renkli mermerlerle kaplandığı sütunlu bir cephe mimarisi oluşturulduğu, duvarlara açılan nişlere tanrı ve kentin efsanevi kurucularına ait heykellerin konduğu anlaşılmaktadır.

Perge Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Perge Örenyeri - Aksu / Antalya / Türkiye

Antalya şehir merkezinin yaklaşık 17 km. doğusunda bulunan Perge Antik Kenti'ne Aksu dolmuşları ile ulaşım sağlanabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.