Antalya Simena Antik Kenti (Kekova ve Kaleköy)

 

Tarih : 22.05.2020 23:57:15

Kaleköy ve Kekova Antik Kenti olarak da bilinen Simena Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Simena Antik Kenti Özellikleri

M.Ö. IV. yy.dan günümüze kadar iskan görmüş stratejik bir nokta olan Simena küçük bir Likya kıyı kentidir. Simena Türkiye’nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşimlerinden biridir. Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde bulunan Antalya Simena Antik Kenti, I. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir.

Simena Antik Kenti'nin adının ilk kez Pilinius tarafından anılmış olmasına rağmen Likya yazısıyla yazılmış kitabe ve Aperlai’de bulunan gümüş sikkeden anlaşıldığı üzere, tarihi M.Ö. IV. yy.a kadar inmektedir. Bölge Roma İmparatorluğu'na katıldıktan sonra Simena’nın bağımsız bir şehir olarak yaşamını sürdüğü anlaşılmaktadır.

Simena’nın önemli kalıntılarından biri 7 oturma sıralı, 300 kişi kapasitesi ile tiyatrodur. Su sarnıçları, kaya mezarları ve önce tapınak, ardından kilise ve en son cami olarak kullanılmış dini yapının izleri kalenin diğer kalıntıları arasındadır. Kıyıda su içinde Likya tipi lahitler, mendirek ve yapı kalıntıları durgun havalarda rahatlıkla görülebilir.

Simena Antik Kenti Video

Simena Antik Kenti Konum

Adres : Kaleüçağız, 07570 Demre / Antalya / Türkiye

Kekova Adası'nın tam karşı tarafına düşen ve Simena Kalesi ile iç içe olan Simena Antik Kenti, Antalya şehir merkezine yaklaşık 156 km. mesafededir.

×