Antalya Simena Antik Kenti (Kekova ve Kaleköy)

Güncellenme : 22.05.2020 23:57:15

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Kaleköy ve Kekova Antik Kenti olarak da bilinen ve üzerinde Simena Kalesi kurulu olan Simena Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Simena Antik Kenti Özellikleri

M.Ö. IV. yy.dan günümüze kadar iskan görmüş stratejik bir nokta olan Simena küçük bir Likya kıyı kentidir. Simena Türkiye’nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşimlerinden biridir. Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde bulunan Antalya Simena Antik Kenti, I. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir.

Simena Antik Kenti'nin adının ilk kez Pilinius tarafından anılmış olmasına rağmen Likya yazısıyla yazılmış kitabe ve Aperlai’de bulunan gümüş sikkeden anlaşıldığı üzere, tarihi M.Ö. IV. yy.a kadar inmektedir. Bölge Roma İmparatorluğu'na katıldıktan sonra Simena’nın bağımsız bir şehir olarak yaşamını sürdüğü anlaşılmaktadır.

Simena’nın önemli kalıntılarından biri 7 oturma sıralı, 300 kişi kapasitesi ile tiyatrodur. Su sarnıçları, kaya mezarları ve önce tapınak, ardından kilise ve en son cami olarak kullanılmış dini yapının izleri kalenin diğer kalıntıları arasındadır. Kıyıda su içinde Likya tipi lahitler, mendirek ve yapı kalıntıları durgun havalarda rahatlıkla görülebilir.

Simena Antik Kenti Video

Simena Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kaleüçağız, 07570 Demre / Antalya / Türkiye

Kekova Adası'nın tam karşı tarafına düşen ve Simena Kalesi ile iç içe olan Simena Antik Kenti, Antalya şehir merkezine yaklaşık 156 km. mesafededir.

Yakın çevrede bulunan Theimussa Antik Kenti ve Demre Kuş Cenneti gibi çeşitli destinasyonlarda bölgeyi gezenler tarafından ziyaret edebilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.