Antalya Sillyon Antik Kenti ve Tiyatrosu

Güncellenme : 27.08.2020 15:21:42

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Sillyon Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Sillyon Antik Kenti Yerleşim

M.S. II. yy.da Bergama Krallığı'na bağlı olarak, bugünkü Yanköy yakınlarında bulunan Koçhisar Tepesi'nde kurulmuştur.

Sillyon Antik Kenti sarp kenarlı bir tepenin üzerinde kurulduğundan şehri surlarla kuşatmaya gerek duyulmamıştır. Sadece eğimin en az olduğu batı ve güneybatı bölümlerinde surlar, kuleler, siperler dikilmiştir. Bunlar, özenli bir taş işçiliği ve büyük teknik uzmanlık sergilemektedir.

Sillyon Antik Kenti Tarihi

Tarihin derin izlerini taşıyan Sillyon Antik Kenti M.Ö. III. yy.da kendi adını taşıyan madeni parasını basmaya başlamıştır. Muhtemelen Roma dönemi Sillyon olarak değişen şehrin ismi, bu paraların üzerinde Sylviys olarak geçer.Bizans dönemi psikoposluk merkezi olan Sillyon, Selçuklu dönemi'de yaşamıştır.

Pamfilya bölgesinin önemli yerleşimi olduğunu düşünülen antik yerleşim kalıntıları tepe yamaşlarına yayıldığı ve tepenin batı yönünde Helenistik dönem izlerini taşıyan surlar ile çevrili Akropolis bulunmaktadır. Bu surları kuleler, kapılar ve kente çıkılan yollar tamamlamaktadır. Kentin kapısı tepenin batı yanındaki surlar üzerindedir. Tepeye çıkıldığında kuzeybatı yönünde ev kalıntıları, sokaklar, batıda ise Selçuklu Camii, Bizans Kilisesi ve sarnıç görünmektedir. Tepenin güneybatı eteğinde 8.000 kişilik antik tiyatro ve yanında odeon bulunmaktadır.

Sillyon Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Eskiyürük, 07500 Serik / Antalya / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Antalya Sillyon Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.