Antalya Choma Antik Kenti

Güncellenme : 17.08.2020 17:21:36

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Choma Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Choma Antik Kenti Özellikleri

Deniz seviyesinden 1040 metre yükseklikte olup, höyük yuvarlak bir görünüme sahiptir ve 10-12 metre yüksekliğindedir. Höyük 1994 yılından itibaren Doç. İlknur Özgen başkanlığındaki bir kazı ekibi tarafından kazılmaktadır. Höyükte çalışılan 4 ana alanda yoğun mimari kalıntılarına rastlanmıştır. Doğu tarafta kerpiçten olan sur duvarı ile kuzey yamacında kerpiç duvarı destekleyen kum taşından diğer bir sur kalıntısı höyük yerleşmesinin oldukça iyi tahkim edilmiş olduğunu göstermektedir.

Choma Antik Kenti kazılar esnasında gün yüzüne çıkan insan figürlü, bitkisel ve geometrik motiflere sahip duvar resimleri geometrik desenli mozaik tavanlar, mimari parçalar ayinle ilgili diğer buluntular ve çanak çömlek parçaları değerlendirildiğinde Hacımusalar Kilisesinin Elmalı bölgesinde yerel öneme sahip bir kilise olmasından çok önemli bir dini merkez olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Antik dönem piskopos listelerinde Choma’nın da piskoposluk merkezi yer almış olması bu görüşü desteklemektedir. Hacımusaların Roma Dönemi öncesi adı bilinmemektedir.

Choma Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Hacımusalar Mahallesi, Elmalı / Antalya / Türkiye

Choma Antik Kenti, Antalya'nın Elmalı - Kaş karayolu üzerinde, Elmalı İlçe merkezinin 14. km. güney batısında Elmalı Ovası'nın merkezine yakın bir konumda bulunur.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.