Antalya Tyberissos Antik Kenti

Güncellenme : 06.06.2020 18:32:12

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Kaş ile Demre arasındaki Çevreli Köyü’nün yaklaşık 2 kilometre doğusunda bulunan Tyberissos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Tyberissos Antik Kenti Tarihi

Tarihi ile ilgili yeterli bir kaynak bulunmayan Tyberissos Antik Kenti ile ilgili bölgeyi gezenlerin bilgileri dışında yapılan araştırma ve arkeolojik kazı da bulunmamaktadır. Çevresinde rastlanan mezar anıtlarının üzerindeki yazıtlara gçre M.Ö. 400'lü yıllarda var olduğu tahmin edilmektedir.

Lykia dilinde yazıtlı ve ev tipinde iki kaya mezarın dikkat çektiği kentte, bunların birinin üzerinde erkek ve kadın figürü vardır.

Tyberissos Antik Kenti Video

Tyberissos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Çevreli, 07570 Demre / Antalya / Türkiye

Tyberissos Antik Kenti'ni ziyaret edenler, yine bu çevrede bulunan Simena Kalesi, Kekova Adası, Theimussa Antik Kenti ve Demre Kuş Cenneti gibi çeşitli destinasyonları ziyaret edebilirler.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.