Antalya Atatürk Evi Müzesi

Güncellenme : 18.04.2020 00:22:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 6 ile 11 Mart 1930 tarihleri arasında Antalya ziyaretinde kaldığı ve sonradan müzeye dönüştürülen Muratpaşa ilçesinde bulunan iki katlı evdir.

Antalya Atatürk Evi Müzesi Sergi

1986’dan beri Antalya'da Müze olarak halka hizmet veren Antalya Atatürk Evi tarihi köşkün alt katında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretleri ile ilgili fotoğraf sergisi, Atatürk ve Antalya’ya dair belgesellerin izlenebileceği bir oda, bir yemek odası ve bir büro; üst katında ise Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir oda bulunmaktadır.

Ayrıca bir toplantı odası, çalışma odaları, yatak odası, Atatürk'ün Antalya'ya geldiği dönemde yerel basının çıkarttığı gazetelerin ana sayfaları, Atatürk pulları ve hatıra paraların sergilendiği özel bir bölüm de yer almaktadır.

Antalya Atatürk Evi Yapısı

Bir dönem valilik binası olarak kullanılan tarihi bina iki katlı yığma taş duvarlı bir yapıya sahiptir.

Atatürk'ün Antalya'ya ziyaret edeceği haberi üzerine Antalya'lıların birkaç günde içini temizleyip döşeyerek, Atatürk'e hediye ettikleri yirminci yüzyılın başlarına tarihlenen Antalya Atatürk Evi, iki katlı, üzeri kiremit çatı, taş bir yapıdır. Girişinde uzun bir hol, holün sağında bir salon, bir oda, banyo ve mutfak, solonda da iki oda ve üst kata çıkan merdiveni vardır. Üst katta ise, holden ayrı olarak birisi balkonlu olmak üzere yedi odası vardır.

Antalya Atatürk Evi Giriş Ücreti

Antalya Atatürk Evi Müzesi girişi ücretsizdir. Antalya şehrinin gezilecek en güzel yerlerinden biridir.

Antalya Atatürk Evi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Haşim İşcan Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi, No: 11, Muratpaşa / Antalya / Türkiye

Muratpaşa ilçesinde ve Antalya şehir merkezine çok yakın olan Antalya Atatürk Evi Müzesi'ne şehir içi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.