Antalya Etenna Antik Kenti

Güncellenme : 22.12.2023 15:28:54

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Etenna Tepe Antik Kenti, Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biridir ve Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapıların arasındadır.

Etenna Antik Kenti Bilgiler

Çam ormanları içerisinde bulunan tarihi kalıntıların içinde dikkati çeken, Etenna Antik Kenti’ni çevreleyen şehir surlarıdır. Pamfilya özelliğinden daha çok, kalıntılar diğer kıyı kentlerine göre bir Pisidya kenti özelliği taşımaktadır, bölge halkınca "Dedekalesi" olarak isimlendirilmiştir.

Kentin güneyinde bir anıt mezar vardır. Ayrıca bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kanıtlardır.

Etenna tarihi hakkında çok bilgi olmamasına rağmen çevredeki diğer Akropol kentler ile aynı tarih ve kaderi paylaştığı tahmin edilir.

Kent, agora alanından doğuya doğru gidildiğinde ise şehir surlarının dibinde Bizans döneminde inşa edildiği anlaşılan ve aynı zamanda mahkeme salonu olarak kullanılmış olan dörtgen planlı bir bazilika bulunur.

Antalya’nın, Manavgat ilçesi, Sırtköy'de Etenna Antik Kenti ve kaya mezarları bulunmaktadır. 1984 yılında yayımlanan ve yeni bulunan bir yazıt ışığında tarihi kentin adı Etenna olarak resmiyet kazanmıştır.

Etenna Antik Kenti Video

Etenna Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Sırtköy, 07600 Manavgat / Antalya / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Antalya Etenna Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.