İstanbul Tur Rehberi - Spor, Doğa, Tarih ve Kültür Gezileri

Güncellenme : 24.12.2019 19:59:43

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan, Eurovision şarkı yarışması, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi Finalleri, Uluslararası Basketbol Şampiyonaları ve Formula 1 gibi sayısız turnuvaya ev sahipliği yapmış olan bu muhteşem şehre İstanbul Tur Rehberi bölümümüzde sizler ile birlikte göz atıyoruz.

İstanbul'da ziyaret sıralamasında ilk sırada yer alan Topkapı Sarayı ve ikinci sırada yer alan Ayasofya Müzesi gibi başlıca tarihi yapıların yer aldığı Sultanahmet bölgesi ve çevresi Sirkeci, Beyazıt, Samatya, Yedikule de butik otelleri, Fener, Balat, Galata (Galata Kulesi), Beyoğlu, Haliç ve tarihi camii, müze ve sarayları ile kültür turizmine en çok hitap eden bölgele sahip olan İstanbul dünyanın da önemli turizm merkezlerinden biridir.

İstanbul'da gezilecek yerler şeklinde internet de bir arama yaptığınızda örnek İstanbul'da gezilecek 20 yer, İstanbul'da gezilecek 30 yer gibi seçenekler çıkar, peki kime göre ve neye göre ? Bu yüzden İstanbul Tur Rehberi için gezilecek 5 yer, gezilecek 10 yer gibi eleme yapmak gerçekten çok zor olduğundan ve üstelik konu İstanbul olunca değil 5 veya 10, 15 veya 25 gibi rakamlar bile gerçekten çok zayıf olacağı için, sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin bu konu da tercihlerini kendileri yapabilmeleri açısından BinGezi.com da İstanbul şehri ile ilgili bir çok farklı içeriği zaman içerisinde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

İstanbul'da yabancı ziyaretçilerinde ilgi duyarak ziyaret ettikleri boğaz da Üsküdar tarafında bulunan tarihi Kız Kulesi, Beşiktaş ve yine boğaz tarafında olan Ortaköy gibi yerler olduğu gibi alışveriş için de yine Sultanahmet ve tarihi yarımada çevresi baş da olmak üzere Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı gibi tarihi alışveriş bölgelerine ve dini turizm olarak tarihi Camiler, ve tarihi Kiliselere de ilgi duyulan eşsiz bir şehrimizdir.

İstanbul'da ayrıca Avrupa yakasında Beyoğlu İstiklal Caddesi ve çevresinde bulunan Çiçek Pasajı, Nevizade ve çevresinde bulunan alışveriş alanları gibi bölgeler ile Anadolu Yakası Kadıköy'de Bahariye Caddesi ve Caferağa ile çevresinde bulunan alışveriş alanları ile Bodrum gibi eğlence bölgeleri aratmayacak özelliklere de sahiptir.

İlk olarak Avrupa yakası Beyoğlu’na yapılan ve İstiklal Caddesi üzerinde Taksim – Galatasaray – Tünel arası çalışan nostaljik tramvay hattı ile Anadolu Yakasında Kadıköy’e yapılan ve Bahariye üzerinden de geçen Kadıköy - Moda nostaljik tramvay hattı turizme önemli katkı vermektedir.

İstanbul Doğa Turizmi

Üç tarafı denizler ile çevrili İstanbul, boğaz ve sahil alanlarında bisiklet, tekne yarışları ve yelken sporlarına da bir çok kez ev sahipliği yapar ve doğa turizmi açısından Adalar Bölgesi ve boğaz da Sarıyer, Kilyos, Beykoz, Şile gibi bölgeleri ve buralarda yer alan başlıca Emirgan Korusu, Yıldız Parkı, Belgrad Ormanı, Fethi Paşa Korusu, Gülhane Parkı ve Florya Atatürk Ormanı gibi tabiat alanları da mevcuttur de vardır.

İstanbul Kültür Turizmi

İstanbul Tur Rehberi içinde önemli bir yeri olan ve kültür turlarının düzenlendiği bir çok destinasyona sahip şehirde, Yedikule Hisarı, Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı gibi tarihi surlar, turizm açısından önemlidir. Yine tarihi bir çok müzeye sahip olan İstanbul'da, Sultanahmet bölgesinde Türkiye'de en çok ziyaret alan Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi yer almaktadır.

İstanbul'da Eğitim

Eğitim alanında da tarihi çok eskilere dayanan İstanbul, tarihi İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi gibi bir çok tarihi eğitim kurumu ile de bilinir.

İstanbul'da Spor

Bir çok kültür ve spor etkinliğine de ev sahipliği yapan İstanbul, 2010 Dünya Kültür Başkenti ve 2012 Avrupa Spor Başkenti olma özellikleri ile birlikte, bir önceki sene yarışmayı kazanan Sertab Erener'in başarısıyla 2004 yılında Abdi İpekçi Spor Salonunda Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmış ve 2013 yılında Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı U20 Dünya Kupası finali de İstanbul Ali Sami Yen Stadında oynanan maç ile ev sahipliğini gibi başlıca etkinlikler de yaşamış tarihi bir şehrimizdir.

İstanbul Ulaşım Rehberi

İstanbul şehrinde gezilecek yerler için bir çok alternatif vardır. Özellikle, İstanbul Boğazı'nın 2 yakası arası ve çevresinde bulunan denizler ile, deniz ulaşımında Şehir Hatları Vapurları ve İstanbul Deniz Otobüslerinden faydalanmak mümkündür. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT otobüsleri, metro hatları, Metrobüs ve Marmaray gibi bir çok ulaşım alternatifi vardır.

İstanbul'da ayrıca bir çok yeri bisiklet ile gezebileceğiniz gibi, ulaşımda bisiklet, toplu taşıma entegrasyonundan da yararlanabilirsiniz.

Bingezi.com olarak bazı gezi siteleri gibi size araba tavsiye edip, nerede hangi otopark var bunu anlatmak ve sizlerin trafik ve otopark problemleri ile boğuşup gazilerinizin strese dönüşmemesi için ulaşımda toplu taşıma, bisiklet ve toplu taşıma bisiklet entegrasyonu tavsiye ediyoruz.

Resim Galerisi

İstanbul Büyükçekmece İstanbul Büyükçekmece
İstanbul Kumburgaz İstanbul Kumburgaz
İstanbul Selimpaşa İstanbul Selimpaşa
İstanbul Samatya İstanbul Samatya
İstanbul Çengelköy İstanbul Çengelköy

İstanbul şehrinde spor, doğa, tarih, kültür gezileri ve destinasyonları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Daha Fazla Yükle