Tarihi İstanbul Blaherne Sarayı

Güncellenme : 28.09.2021 17:54:40

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

Türkiye'nin tarihi yapılarından biri olan Blaherne Sarayı, İstanbul şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul Blaherne Sarayı Tarihi

Tarihte İstanbul’un kuzeybatı bölümünde bulunan Blaherne "Ayvansaray" semtinde yer alan Bizans imparatorluk ikametgahıdır.

M.S. 500 yılı civarında inşa edilen Fatih Blaherne Sarayı’nın bulunduğu alan şu anda binalar ile kaplıdır. Bu dönemde ana imparatorluk ikametgahı hala Büyük Saray'dı. XI. yy. sonlarında I. Aleksios imparatorluk ikametgahını buraya taşımış ve torunu I. Manuil sarayı önemli ölçüde geliştirmiştir.

Tarihi yapının güneyinde kalıntıları halen mevcut olan Tekfur Sarayı bulunur. İstanbul Tekfur Sarayı bazen Blaherne Saray Kompleksi'nin parçası kabul edilir.

İstanbul Blaherne Sarayı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ayvansaray, 34087 Fatih / İstanbul / Türkiye

Ayvansaray ve Balat iskeleleri ve T5 Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattının Ayvansaray ve Balat istasyonlarına yürüme mesafesinde olan İstanbul Blaherne Sarayı'nı gezenler Saray kompleksinin bir parçası olan Tekfur Sarayı Müzesi'ni de gezebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.