İstanbul Sadberk Hanım Müzesi

Güncellenme : 07.10.2022 16:35:24

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

İstanbul'un Avrupa Yakasında Azeryan yalısında yer alan Sadberk Hanım Müzesi, Türkiye'de görülmesi gereken önemli müzelerden biridir. 1988 yılında "Europa Nostra" ödülünü almış olan tarihi müze çarşamba günleri dışında her gün ziyarete açıktır.

Sadberk Hanım Müzesi Bilgiler

İstanbul Sadberk Hanım Müzesi, XIX. yüzyıldan kalma iki ayrı ahşap yapıdan oluşur. Yerel Avrupa mimarisinden esinlenilerek yapılmış orijinal yalı üç katlı ve ahşap çatı katlıdır. Yığma temel üzerine ahşap ile torna sıvadan inşa edilen yapı varlıklı bir Sivas Ermenisi Katolik aile olan Azaryan ailesine aitti. 1950 yılında Koç ailesi tarafından satın alınan tarihi yapı, 1978 yılında müzeye dönüştürme dönemine kadar yazlık olarak kullanılmıştır. 1978 ile 1980 yılları arasında Sedat Hakkı Eldem tarafından hazırlanan bir restorasyon projesine göre uygulandı. Sadberk Hanım Müzesi 14 Ekim 1980 yılında sergilenen Sadberk Koç koleksiyonu ile ziyarete açılmıştır.

Sadberk Hanım Müzesi Sergi

Sadberk Hanım'ın hayatı boyunca topladığı geleneksel el işlerinden oluşan ilk koleksiyonla açılan İstanbul Sadberk Hanım Müzesi, değerli taşlarla bezenmiş süs eşyaları ve XVI. ve XVIII. yüzyıllara ait giysi ve kumaşlar gibi etnografik eserler ile genişlemiştir. 1983 yılında, ünlü koleksiyoner Hüseyin Kocabaş'ın koleksiyonunun da alınması ile, küçük bir arkeoloji müzesi haline gelmiştir.

Sadberk Hanım Müzesi Tarihi

Vehbi Koç Vakfı tarafından, 14 Ekim 1980 yılında kurulmuştur. Türkiye'nin ilk özel müzesi ünvanını kazanan, İstanbul Sadberk Hanım Müzesi vakfın kurucusu Vehbi Koç'un eşi olan koleksiyoner Sadberk Koç'un ismini taşımaktadır.

Sadberk Hanım Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Büyükdere, Piyasa Caddesi No : 25 D : 29, 34453 Sarıyer / İstanbul / Türkiye

İETT otobüsleri ile kolay ulaşım sağlanabilecek tarihi İstanbul Sadberk Hanım Müzesi’ne en kolay ulaşım sahilden seri bir şekilde bisikletli ulaşımdır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.