Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İstanbul >II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi

İstanbul Üniversitesi Türk Hamam Kültürü Müzesi

Güncellenme : 15.02.2020 18:17:00

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan “İstanbul Tarihi Alanları” içinde yer alan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi, İstanbul şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Müzeye ziyaretler ücretsizdir. İstanbul şehri içinde bisikletli ulaşıma çok uygun bir konumda bulunur.

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Sergi

Türk hamam geleneğine ait etnografik eserler vitrin içinde sergilenmiş ve bu gelenek görsel materyaller ile desteklenerek ziyaretçinin beğenisine sunulmuş olan II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi'nin kalanında ise hamam kültürüne ait eşyalara sergileniyor. İç gömlek, peştemal, yazma kumaş bohça, kıldanlık, şamdan, bakır ve pirinç hamam tasları, seccade, tülbent, peşkir, ponza taşı, hamam otu, kahve değirmeni, bakır tepsi, katlanır kahve kavurma tavası, takunya gibi eşyalar ile II. Abdülhamid’e ait su takımı, yazı takımı ve hesap makinesi gibi eserler sergilenektedir.

Yıldız Sarayı’na ait haritalar, çizimler ve planlar da Kütüphane Koleksiyonu’nun bir parçasını oluşturmaktadır. Sergide ve o devirde “arşın” kullanılmasına rağmen madeni bir metre yer alması da oldukça merak uyandırıyor.

Hamamın restorasyonu sırasında ortaya çıkan Bizans ve Osmanlı Devri’ne ait mimari taş buluntular da müzede sergilenmektedir.

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Tanıtım Filmi

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Giriş Ücreti

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi ziyaret girişleri ücretsizdir.

https://muzeyum.istanbul.edu.tr/tr/content/muzeler/beyazit-kulesi-anit-muzesi

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Balabanağa Mahallesi, Kimyager Derviş Paşa Sokak, No : 2, 34134 Beyazıt, Fatih / İstanbul / Türkiye
Web : http://turkhamamkulturu.istanbul.edu.tr

Beyazıt meydanına çok yakın olan ve en kolay Kabataş - Bağcılar Hızlı Tramvay Hattı ile ulaşım sağlanabilen II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi'nin çok yakınında Kapalı Çarşı ve Sultanahmet gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikde bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metodları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konuyu amacından uzaklaştırmamaya dikkat ediyoruz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.