AnasayfaTürkiye Tur Rehberiİstanbul Tur Rehberiİstanbul Fethiye Müzesi

Fethiye Camisi ve Müzesi (Eski Pammakaristos Kilisesi)

 

Tarih : 09.01.2020 00:27:57

Fatih ilçesinin Çarşamba semtinde bulunan ve İstanbul’u gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biri olan Fethiye Müzesi, 1938 - 1940 yıllarında onarılıp müze olarak Ayasofya Müzesi'ne bağlanarak, 2006 yılında ziyaretlere açılmıştır.

Not : Müze tadilat nedeni ile ziyaretlere kapalıdır.

İstanbul Fethiye Müzesi Tarihi

Pammakaristos Kilisesi 1261 Latin egemenliğinin son bulmasından sonra eski kilisenin kalıntıları üzerine yeniden yaptırılmış ve kuzey bölümünde yer alan bölümü Hz. Meryem’e adanmıştır.

Osmanlı döneminde Sultan III. Murad (1574 – 1595) kiliseyi camiye çevirmiş ve Fethiye adını vermiş olduğu yapı 1845 - 1846 yılları arasında büyük bir onarım görmüştür.

İstanbul Fethiye Müzesi İçi

Parekklesionun bir nartex ve galerisi olup naos bölümü 2,30 m çapında bir kubbe ile örtülüdür. Yapının cepheleri son dönem Bizans mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır.

Parekklesionun kubbe ve duvarları 14. yy mozaikleri ile süslüdür. Apsiste Hz. İsa, Hz. Meryem ve Vaftizci Yahya’dan oluşan Deisis, kubbenin ortasında Hz. İsa, iç dilimlerde 12 Tevrat peygamberi, tonozlarda ise Azizler ve Vaftiz sahnesi tasvir edilmiştir.

İstanbul Fethiye Müzesi Adres

Fethiye Caddesi, Çarşamba / Fatih / İstanbul / Türkiye

Müzeye İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait İETT otobüsleri ile şehrin bir çok noktasından ulaşmak mümkündür.

×