Tarihi İstanbul İtfaiye Müzesi

Güncellenme : 11.01.2020 16:23:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

İstanbul Yıldız Parkı yaşam alanının hemen aşağısında olan ve Türk İtfaiyeciliği Tarihinin genç kuşaklara anlatılması amacı ile hizmet İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet veren İtfaiye Müzesi, İstanbul şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul şehri içinde bisikletli ulaşıma çok uygun bir konumda bulunur.

İstanbul İtfaiye Müzesi Sergi

İtfaiye Müzesi’nin koleksiyonunda bulunan; 1714 yılında Davud-u Hakiki’nin ilk “Çardaklı Tulumbası”ndan 1800 lü yıllarda kullanılan “Mahalle Tulumbaları ve daha sonraki yıllarda kullanılan “Buharlı ve Arabalı Tulumbaları”na kadar çok farklı ve her biri kendi alanında ünik sayılabilecek eserlerinin yanında, Mahalle tulumbacıları mizanseni, askeri itfaiye dönemine ait kıyafetler, mum fenerleri, karpit fenerleri, amir yangın baltaları, bez sarnıç, deri kovalar, çeşitli tablolar ve İstanbul’da meydana gelmiş bazı yangınlara ait fotoğraflar gibi ilk etapta sayılabilecek eserler günümüzde İstanbul’un Beşiktaş İlçesindeki Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı binasında insanlarımızın hizmetine sunulmaktadır.

İstanbul İtfaiye Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul İtfaiye Müzesi ziyaretçi girişleri ücretsizdir.

İstanbul İtfaiye Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yıldız Mahallesi, Çitlenbik Sokak, No : 1, 34349 Beşiktaş / İstanbul / Türkiye

Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Beşiktaş Meydanı üzerinden yürüme mesafesi ile ulaşım sağlanabilen İstanbul İtfaiye Müzesi'nin yakınında Saray Koleksiyonları Müzesi ve İstanbul Deniz Müzesi gibi bir çok destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.