Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İstanbul >İstanbul Mısır Çarşısı

İstanbul Tarihi Mısır Çarşısı

Güncellenme : 11.04.2020 14:43:32

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın hemen yanında İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, İstanbul şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul şehri içinde bisikletli ulaşıma çok uygun bir konumda bulunur.

İstanbul Mısır Çarşısı Tarihi

1660 yılında Turhan Sultan tarafından Hassa baş mimarı Kâzım Ağa'ya yaptırılmıştır. Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılan, Bizans döneminde ise kendi yerinde Makro Envalos adında bir çarşı bulunan ve rivâyete göre Mısır'dan alınan vergiler ile inşâ edilen Mısır Çarşısı, 18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adı ile anılmaya başlanmıştır. 1691 ve 1940'ta iki büyük yangın tehlikesini atlatmıştır ve son olarak 1940 - 1943 yılları arasında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Yapısı L şeklinde olan İstanbul Mısır Çarşısı’nın altı kapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri Haseki Kapısı'dır. Bunun üstündeki kısım iki katlı olup üst katta zamanında mahkeme olup esnafın kendi arasında ve halkla arasında olan sorunları çözülürdü.

İstanbul Mısır Çarşısı Alışveriş

Haftanın 7 günü açık olan ve aktarları ile meşhur İstanbul Mısır Çarşısı içinde tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.

İstanbul Mısır Çarşısı Tanıtım Video

İstanbul Mısır Çarşısı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Rüstem Paşa Mahallesi, Erzak Ambarı Sokak No : 92, 34116, Eminönü, Fatih / İstanbul / Türkiye

İstanbul'un tarihi semti Eminönü meydanında bulunan Deniz Ulaşımı ve Raylı Sistemler de dahil olmak üzere şehrin her yerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İETT otobüsleri ile kolayca ulaşım sağlanabilen Mısır Çarşısı'nın çok yakınında PTT Müzesi ve İş Bankası Müzesi gibi farklı destinasyon seçenekleri vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.