İstanbul Çinili Köşk Müzesi

Güncellenme : 24.11.2021 18:15:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi müzelerden biri olan ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin bünyesinde Eski Şark Eserleri Müzesi ile birlikte yer alan Çinili Köşk Müzesi, İstanbul şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul şehri içinde bisikletli ulaşıma çok uygun bir konumda bulunur.

Çinili Köşk Tarihi

Çinili Köşk, Sultanahmet Topkapı Sarayı'nın dış surlarının içinde yer alan ve 1472 yılından kalma tarihi köşktür. Osmanlı Padişahı Sultan II. Mehmed tarafından yazlık saray ve köşk olarak yaptırılmıştır. Mimarı kesin olarak belli olmayan köşkün mimarı bazı kaynaklara göre Mimar Atik Sinan olarak tahmin ediliyor. Sırça Köşk ve Saray olarak da biliniyor.

Çinili Köşk Müzesi Sergi

1875 ile 1891 yılları arasında İmparatorluk Müzesi (Müze-i Hümayun) olarak hizmet vermiştir. 1953 yılında Türk ve İslam Sanatları Müzesi olarak ziyarete açılmış ve ilerleyen yıllarda İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin bünyesine katılmıştır. Çinili Köşk Müzesi’nde Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden kalma İznik çinisi ve seramik örnekleri sergilenmektedir.

Çinili Köşk Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Cankurtaran, 34122 Fatih / İstanbul / Türkiye

Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı Müzesi’nin arasında kalan İstanbul Çinili Köşk Müzesi, Sultanahmet meydanına yürüme mesafesindedir ve Kabataş - Bağcılar Hızlı Tramvay Hattı ile ulaşım sağlanabilir.

Ayrıca Sirkeci’ye de yürüme mesafesinde bulunduğu için İstanbul Marmaray Banliyö Tren Hattlı ile de ulaşım sağlanabilir.

Aynı şekilde TCDD Marmaray Banliyö Hattı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İETT Otobüsleri ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.