Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >İstanbul >İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi (İstanbul Modern)

Güncellenme : 11.04.2020 14:24:55

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından kurulan ve Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern Sanat Müzesi, tarihi şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Tarihi

Karaköy limanında, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no'lu antrepo binasının müzeye dönüştürülmesi ile hayata geçirildi. 2003 yılında gerçekleştirilen 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ne de ev sahipliği yapan bina, başbakanlık tarafından müze olarak tahsis edildi ve kendisinin Türkiye'ye AB üyeliği için müzareke tarihi verilecek olan 17 Aralık tarihinden önce yapımının tamamlanması isteği üzerine 11 Aralık 2004 yılında ziyarete açıldı.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Sergiler

Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar, Türkiye' de üretilen çağdaş sanatın başlangıcından bugüne kadar geçirdiği süreci, 20. yüzyılda Türkiye’de yaşanan sanat tarihsel dönüşümü sanatçı ve çalışmalar üzerinden izleyiciye sunuyor.

İstanbul Modern Koleksiyonu, resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan farklı disiplinlerden yapıtlara ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, 34433 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul , Türkiye

T1 Bağcılar - Kabataş Tramvay Hattının (Tophane) İstasyonu ile ulaşım sağlanabilen İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin yakın çevresinde İllüzyon Müzesi ve Galata Kulesi gibi farklı destinasyon seçenekleri vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.