Tarihi İstanbul Gülhane Parkı

Güncellenme : 31.03.2022 16:14:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

Türkiye'nin tarihi parklarından biri olan ve Topkapı Sarayı ile Sarayburnu arasında Gülhane Parkı aynı zamanda eski yıllarda İstanbul Hayvanat Bahçesinin bulunduğu yerdir.

25 Mayıs 2008 yılında içindeki Has Ahırlar Binası’nda hizmete giren İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’de bulunan Gülhane Parkı, İstanbul’u gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul şehri içinde bisikletli ulaşıma çok uygun bir konumda bulunur.

İstanbul Gülhane Parkı Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul Topkapı Sarayı'nın dış bahçesi olan Gülhane Parkı, içinde bir koru ve gül bahçelerini barındırırdı. Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımı olan Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839 yılında Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından İstanbul Gülhane Parkı'nda okunmuştur ve bu nedenle Gülhane Hatt-ı Hümayunu da denir.

Cemil Topuzlu Paşa zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirilmiş ve halka açılmıştır. Toplam alanı 163 dönüm kadardır. Girişinde sağ tarafta İstanbul şehremini ve belediye başkanlarının büstleri vardır. Ortasından iki yanı ağaçlı yol geçer. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun hemen sağında bir Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru biraz üst kısımda ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu vardır.

Sarayburnu Parkı kısmı eskiden Sirkeci Demiryolu hattı üstünden bir köprü ile ana parka bağlıydı. Bu kısım 1958 yılından sonra sahil yolu ile parktan ayrıldı. Sarayburnu kısmında Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetten sonra dikilen ilk heykeli bulunur. Heykel, Avustralyalı mimar Kripel tarafından yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, halka latin harflerini halka ilk defa burada 1 Eylül 1928 tarihinde göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşı Ankara'ya gönderilirken, İstanbul'daki son tören Gülhane Parkı'nın, Sarayburnu bölümünde 19 Kasım 1938 tarihinde yapıldı. Tabut, top arabasından 12 general tarafından alınarak Yavuz zırhlısına götürülmek üzere rıhtımdaki bir dubaya yanaşan Zafer destroyerine konuldu.

İstanbul Gülhane Parkı Onarım

Uzun yıllar çok kötü ve harap bir şekilde bulunan İstanbul Gülhane Parkı 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek, eski günlerini aratmayacak duruma gelmiştir.

İstanbul Gülhane Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Cankurtaran, Kennedy Caddesi, 34122 Fatih / İstanbul / Türkiye

Sultanahmet meydanına çok yakın olan ve en kolay Kabataş - Bağcılar Hızlı Tramvay Hattı ile ulaşım sağlanabilen İstanbul Gülhane Parkı'nın yakınlarında Binbirdirek Sarnıcı ve Yerebatan Sarnıcı gibi farklı destinasyon seçenekleri vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.