Tarihi İstanbul Yıldız Parkı

Güncellenme : 25.12.2019 14:41:12

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ İstanbul Rehberi Liste

Biri Palanga Caddesi, diğeri de Çırağan Caddesi üzerinde olmak üzere iki ayrı kapısı bulunan ve Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Beşiktaş Yıldız Parkı, İstanbul’u gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

İstanbul şehri içinde bisikletli ulaşıma çok uygun bir konumda bulunur.

İstanbul Yıldız Parkı Yaşam Alanı

İstanbul'un tarihi korularından biri olan Yıldız Parkı, İstanbul'da Beşiktaş ilçe merkezinde bulunmasının avantajı ile şehrin gürültü ve stresinden kaçıp, dinlenip temiz hava alıp stresinizi atabileceğiniz muhteşem bir yaşam alanıdır. İçerisinde yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi bir çok aktivite yapabilirsiniz.

İstanbul'da Beşiktaş ve Ortaköy sahiline yakın bir konumda olan Yıldız Korusu, yine İstanbul'un tarihi tarihi saraylarından olan Çırağan Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı'na yakın bir konumda bulunmaktadır.

İstanbul Yıldız Parkı Tarihi

Osmanlı döneminde, 1600'lerin başlarında ön plana çıkmaya başlayan ve Kazancıoğlu Bahçesi adını taşıyan ve bu ailenin mülkü olan topraklar padişah IV. Murat tarafından satın alınarak kızı Kaya Sultan'a hediye edilen Yıldız Parkı, Lale Devri döneminde süsleme zevkine dayalı düzenlenen çırağan alemleri sırasında çeşitli eğlencelere mekan olmuştur.

1925 yılında bir İtalyan işletmeciye verilen Şale Köşkü, Mustafa Kemal Atatürk’ün müdahalesi ile bu işletmeciden alınmıştır. 1930 yıllarında üçe bölünerek; duvarın deniz tarafındaki koruluk ve içindeki Çadır ve Malta Köşkleri İstanbul Belediyesi'ne, tepe kısmındaki yapılar Harp Akademisi'ne (1978'de Kültür Bakanlığı'na bırakıldı), yine duvarın arkasında kuzey yönünde yer alan Şale Köşkü TBMM'ye bırakılmıştır.

1979'da Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan sözleşme ile Malta ve Çadır köşklerinin onarımı ile beraber Yıldız Parkı'nın bütün bakımı 15 yıllığına bu kuruluşa bırakılmış olup, 1994 yılında anlaşmanın yenilenmemesi üzerine kullanım hakkı tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçmiştir.

İstanbul Yıldız Parkı Köşkler

İstanbul şehrinin içinde gezilebilecek harika bir tabiat alanı olan ve içinde adları Malta Köşkü ve Çadır Köşkü olan iki tane köşk bulunan Yıldız Parkı’nın kuzey ve doğu sınırı Balmumcu'dan Ortaköy'e uzanan Palanga Caddesi, güney sınırı ise Ortaköy'den Beşiktaş'a uzanan Çırağan Caddesi üzerindedir.

İstanbul Yıldız Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yıldız Mahallesi, 34349 Beşiktaş / İstanbul / Türkiye

Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Beşiktaş Meydanı üzerinden yürüme mesafesi ile ulaşım sağlanabilen İstanbul Yıldız Parkı'nın yakınında Çırağan Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı gibi bir çok destinasyon vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.