Antalya Side Müzesi

Güncellenme : 18.08.2023 14:11:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Roma döneminde inşaat edilen hamam kompleksi üzerine yapılan restorasyonlar ile Side Antik Kenti üzerine kurulan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Side Müzesi, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Side Müzesi Tarihi

Side Müzesine doğu yönündeki bir kapıdan girilir. Daha sonra tabanı taşlar ile kaplı ve hamamın ikinci tepidariumu olduğu anlaşılan bir avludan geçilerek büyük bir bahçeye çıkılır. Bu avlunun etrafında ve bahçenin içinde Side’de yapılan kazılarda bulunan lahitler, sütunlar, büstler, torsolar, yazıtlar, heykeller, heykel kaideleri, sütun başlıkları, frizler, rölyefler ve steller bulunur.

Müzenin bahçesi Roma Hamamının jimnastik salonu ve palaestrasının avlularıdır. Tabanı mermer parçaları ile kaplı olan bu avluların içindeki en önemli eser, avlunun kuzey duvarında görülen denizler tanrısı Poseido‘nun mitolojik öykülerinin yer aldığı friz serisidir. Burada tanrı ve tanrıçaların doğa ile olan ilişkileri tasvir edilmektedir.

Side Müzesi Giriş Ücreti

Side Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?sectionId=GLT01&distId=MRK

Side Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Side Mahallesi, Liman Caddesi No : 1 Manavgat / Antalya / Türkiye

Antalya Side Müzesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.