Tarihi Alanya Kalesi

Güncellenme : 30.12.2020 13:36:38

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Alanya Kalesi, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Denizden yaklaşık olarak 250 m. kadar yükselen bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Surlarının uzunluğu toplam olarak 6.5 km.dir. Alanya Kalesi’nde toplam 83 kule ve 140 burç vardır. Ortaçağda surların içinde bulunan kentin su gereksinimini sağlamak üzere 1200 kadar sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı halen kullanılmaktadır.

Alanya Kalesi Tarihi

Eski dönemlerde Kandeleri olarak adlandırılan Alanya yerleşimine kale Helenistik dönemde inşa edilmiştir. Günümüzdeki tarihi dokusu XII. yy. Selçuklu eseri olan kalenin tarihi Helenistik döneme kadar inmektedir.

Romalı korsan Tryhos'un savaşçıları tarafından M.Ö. II. yy.da Korakesion adı ile kurulmuştur. Doğu Akdeniz'deki korsan faaliyetlerinden rahatsız olan Romalılar, kaleyi M.Ö. 64 ve 65 yıllarında ele geçirdiler. Alanya Kalesi ve etrafındaki yerleşim, 1220 ve 1221 yıllarında I. Alaeddin Keykubad tarafından Selçuklu ülkesine katıldı Sonra sırası ile Karamanoğulları, Memlükler idaresine geçmiş, son olarak da Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilmiştir.

Yarımadanın zirvesinde günümüzde Alanya Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenen İçkale bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad sarayını burada inşa ettirmiştir. Günümüzde de kalede yerleşim vardır. Kale motorlu taşıt trafiğine açık olmakla beraber yürüyerek ise takribi 1 saatte İçkale'ye varılmaktadır.

Alanya Kalesi Video

Alanya Kalesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Mimar Sinan, Hisariçi, 07400 Alanya / Antalya / Türkiye

Alanya Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.