Antalya Trebenna Antik Kenti

Güncellenme : 30.05.2020 19:23:36

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Geyikbayırı ile Çağlarca köyleri üzerinden geçen orman yolu ile ulaşılan Trebenna Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Helenistik Dönem'de Termessos’un, bir yazıta göre M.Ö. 281 ve 280 yıllarında Ptolemaioslar egemenliğinde oluşu ve bu egemenliğin Trebenna’nın bulunduğu topraklarda olması beklenir. Apameia Barışı sonrası Bergama’nın ele geçirdiği Toroslar'ın doğu tarafındaki yerler içerisinde Trebenna topraklarının bulunması ihtimali vardır.

Trebenna Antik Kenti Özellikleri

M.S. 242 yılında Asya seyahatine çıkan Roma İmparatoru III. Gordianus pek çok Lykia Antik Kenti gibi Trebenna’ya da sikke basma özgürlüğü vermiştir. Trebenna Antik Kenti Roma çağında resmen Lykia eyaletinin politik sınırları içerisinde kalmakla beraber, Bizans Dönemi'nde kesin olarak bir Pamphylia kenti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sur duvarlarının görünen kısımları Bizans döneminden kalmadır. Akropol kayalıklarında bir çok kaya odası vardır. Roma Çağı yapıları Akropol ile Sivritepe arasında kalan düzlük alandadır. Cepheleri güneydoğuya dönük ve yan yana sıralı ekklesiasterion, sebasteion ve stoa Roma Dönemi kamu yapılarının yoğunlaştığı kent meydanının batı sınırını oluştururken Elmin Nekropolü yamacındaki son kamu yapısı olan hamam ise güney sınırı belirler. Yapıya giriş, cepheyi yaklaşık üç eşit parçaya ayıran iki anıtsal kapı ile sağlanır. Roma dönemi kentinin akropolü Bizans döneminde yerleşmenin çekildiği yer olmuş, koruma duvarı ile çevrelenmiş ve Ortaçağ boyunca da kentin asıl yerleşmesi burası olmuştur. M.S. 12. yy. sonlarına kadar kent bir Bizans kenti olarak varlığını sürdürmüştür. Trebenna’nın, Attaleia ve çevresinin M.S. 1. yy. başlarında Türklerin eline geçmesiyle birlikte terk edildiği tahmin edilmektedir.

Trebenna Antik Kenti Video

Trebenna Antik Kenti Konumu - Nasıl Gidilir

Adres : Doyran Mahalle, Konyaaltı / Antalya / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Trebenna Antik Kenti, Antalya şehir merkezine yaklaşık 32 km. mesafededir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.