Antalya Side Antik Kenti ve Side Antik Tiyatrosu

Güncellenme : 26.06.2020 14:13:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'nin en güzel bölgelerinden biri olan Side sahiline çok yakın olan ve üzerinde Side Müzesi kurulmuş olan Side Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Antik dönemde Pamfilya’nın önemli bir liman kenti olan Side, Manavgat ilçesinin 7 km. güneybatısında 350 ile 400 m. genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Side Antik Tiyatro

Side Antik Kenti'nin bulunduğu yarımadanın daraldığı kesimde ve kent merkezinde bulunan Side Antik Tiyatrosu Roma mimarisi geleneğinde yapılmıştır.

Tiyatronun sahne binası üç kattan oluşur ve Kendine özgü mimarisi ile Anadolu'da tek örnektir. Cavea'nın (oturma sıraları) diazoma ya (basamakların ortasındaki yol) kadar olan kısmı bir yamaca yaslanmış üst kısmıysa tonozlarla ve tropezoid (eğimli) tonozlarla eğim oluşturulmuş basamaklar ile bu eğimli düzleme oturtulmuştur. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliğine rastlanan Tiyatro, Roma'daki Pompeius Tiyatrosu ile başlayan mimarinin izlerini taşır.

Side Antik Kenti Özellikleri

Agora hamam binasının içinde Antalya Side Müzesi'nin yer aldığı Side Antik Kenti'nin diğer kalıntıları; şehir surları, şehir kapısı, Nymphaeum, su yolu, Piskoposluk Sarayı ve Bazilkası, sütunlu caddeler, Ticaret Agorası, Side Antik Tiyatro, Apollon Tapınağı, Zafer Takı, Dionysos Tapınağı, bazilka, liman hamamı, Athena Tapınağı, Güney Bazilkası, Vespasian Çeşmesi ve Anıtsal Kapı, Büyük Hamam, Devlet Agorası, Vaftizhane, Philippus Attius Suru'dur.

Side Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Side Antik Kenti, Selimiye Mahallesi, Çağla Sokak, 07330 Manavgat / Antalya / Türkiye

Antalya Side Antik Kenti'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.