Antalya Phaselis Antik Kenti

 

Tarih : 22.07.2020 18:51:58

Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde kurulan Phaselis Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Coğrafi konumu ile Türkiye'de bulunan önemli bir liman kentidir. Yarımadanın kuzeyi, kuzeydoğusu ve güneybatı kıyısında bulunan üç liman vardır. Limanlar, agoralarr ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri Phaselis’in ticari liman hüviyetini simgeler.

Phaselis Antik Kenti Özellikleri

Şehirde M.Ö. V. yy.da Pers, IV. yy.da ise Kayra Satrabı Mausolos ve nihayet komşu şehir Lmyra’nın Kralı Perikles’in egemenlikleri görülür.

Günümüze uzanan en anıtsal yapı su kemerleridir. Şehrin ihtiyacı olan su kuzeydeki tepede yer alan kaynaktan getirilmekteydi. Biri Phaselis Antik Tiyatro karşısında, diğer ikisi güney limana giden ana caddenin sağında olmak üzere üç agora bulunmaktadır. Antik Tiyatronun karşısındaki agoranın içinde bugün Bizans dönemine ait küçük bir bazilikanın kalıntıları yer alır. Şehrin diğer iki önemli kalıntısı ise şehir meydanındaki biri küçük diğeri büyük iki hamam kalıntısıdır. Özellikle küçük hamam kalıntıları Roma Hamamı'nın ısıtma sistemi hakkında bilgiler verir. Tarihçiler şehrin baş tanrıçasının savaşın ve bilgeliğin tanrıçası Athena olduğunu yazarlar. Henüz bulunmamış Athena Tapınağı ve diğer önemli yapıların bugün ormanla kaplı akropol tepesinde yer aldığı düşünülmektedir.

Phaselis'in tarihçesi ve kent ile ilgili yapılan araştırmaları takip etmek için http://www.phaselis.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Phaselis Antik Kenti Video

Phaselis Antik Kenti Adres

Adres : Çamyuva, 07980 Kemer / Antalya / Türkiye

Phaselis Antik Kenti, Antalya'ya yaklaşık 59 km., Kemer'e ise 15 km. mesafededir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×