Tarihi Alanya Arkeoloji Müzesi

Güncellenme : 17.04.2020 23:31:22

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Ankara'da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden getirilen Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerle 1967 yılında ziyarete açılan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Alanya Arkeoloji Müzesi, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bölgede yapılan kazı çalışmalarından Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti gibi ören yerlerinden çıkan eserler ile müze genişlemiş ve zenginleşmiştir.

Alanya Arkeoloji Müzesi Sergi

Arkeoloji Bölümü

Müzenin bu bölümünde Alanya çevresinde bulunarak sergilenen en eski tarihli eser, M.Ö. 625 yılına ait Fenike dilinde bir taş yazıttır. Müzenin en önemli eseri ise mitolojide dramatik bir öyküsü olan Herakles'in heykelidir. İsa'dan sonra 2. yüzyıla tarihlenen bronz döküm Herakles heykeli ayrı bir salonda sergilenmektedir.

Alanya Arkeoloji Müzesi'nde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans dönemine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntularla zengin bir kül kutuları ve sikke koleksiyonu vardır. Bunların yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Türk ve İslam eserleri de bulunmaktadır.

Etnografya Bölümü

Müzenin bu bölümünde Alanya çevresinden derlenen ve bölgenin folklorik özelliklerini yansıtan, yörük kilimleri, alaçuvallar, heybeler, giysiler, işleme örnekleri, silahlar, günlük kullanım kapları, takılar, el yazmaları ve yazı takımları gibi objeler ile eski bir Alanya evine ait günlük oda sergilenmektedir. Ayrıca, müze bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler vardır.

Alanya Arkeoloji Müzesi'nde ayrıca Selinus Antik Kenti'nden Nekropolünden getirilen ostotekler ve Ad Cragum Antik Kenti kalıntılarıda seriglenir.

Alanya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Alanya Arkeoloji Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?sectionId=ALM01&distId=MRK

Alanya Arkeoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Saray Mahallesi, Hilmi Balcı Caddesi, No : 2 Alanya / Antalya / Türkiye

Antalya'da şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Alanya Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edenler, yakın konumda olan Alanya Atatürk Evi'ni de ziyaret edebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.