Antalya Selinus Antik Kenti

 

Tarih : 24.07.2020 15:07:20

Gazipaşa içerisinde olan yat limanının ve Hacı Musa Çayı’nın güneybatısındaki tepenin üzerinde ve yamacında yer alan ve Türkiye’de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Selinus Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Selinus Antik Kenti Özellikleri

Akropolü tepede olan kentte günümüzde su kemeri, hamamlar, agoralar, Selçuklu Köşkü ve toplu mezarların bulunduğu nekrapol alanı günümüze kadar uzanır. Tarihi Antik Kent Dağlık Klikya Bölgesi'nin en önemli bölgesidir. Roma İmparatorlaru Trijan'ın bu kente ölmesinden sonra kent bu ismi almıştır. Roma yerleşiminin yoğun olduğu kentte Orta Çağ Kalesi, Agora, Büyük ve Küçük Hamam, Şekerhane Köşkü ve Anıtsal Mezarlar günümüzde görülebilen mimari yapılardır. Alanya Arkeoloji Müzesi'ndeki ostoteklerin çoğunluğu Selinus Antik Kenti Nekropolünden getirilmiştir ve Selinus'ta bir atölyenin varlığını düşündürmektedir.

Selinus Antik Kenti Video

Selinus Antik Kenti Adres

Adres : Koru, 07900 Gazipaşa / Antalya / Türkiye

Antalya ve Alanya'dan Gazipaşa otobüsleri ile ulaşılabilien Selinus Antik Kenti için ayrıca,

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×