Antalya Selinus Antik Kenti

Güncellenme : 24.07.2020 15:07:20

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Gazipaşa içerisinde olan yat limanının ve Hacı Musa Çayı’nın güneybatısındaki tepenin üzerinde ve yamacında yer alan ve Türkiye’de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Selinus Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Selinus Antik Kenti Özellikleri

Tarihi M.Ö. VI. yüzyıla kadar uzanan Selinus, Roma İmparatoru Trajanus, Doğu Akdeniz'de Part seferinden dönerken hastalanarak geldiği bu kentte 9 Ağustos 117'de ölmüş ve külleri Roma'ya gönderilmiştir.

Selinus Antik Kenti bir dönem Trajanapolis adını almıştır. Yarımadanın surlarla çevrili tepesinde kentin akropolü vardır. Bir sarnıcın bulunduğu zirve Akdeniz'e egemen bir manzaraya sahiptir. Kentin agorası deniz kenarındadır. Agora yıkılmışsa da granit sütunları görülebilir. Yamaçtaki surların içinde apsisli bir kilise kalıntısı bulunur. Kilise Aziz Thekla'ya adanmıştır. Kentin bir başka anıtsal yapısı da XIII. yüzyıl Selçuklu döneminde kırmızı zikzak motiflerle süslenmiş bir av köşküdür. Bu yapının da antik çağdan kaldığı ve İmparator Trajanus'un anısına yapılmış bir mezar olduğu sanılmaktadır. Akdeniz'e akan Selinus Çayı çevresinde su kemeri kalıntılarına rastlanır. Kentin iki hamamından biri kayalık yamacın denize indiği kesimdedir. Tiyatro yıkılmıştır. Kentin nekropolündeki mezarlar birer anıtsal yapı olarak Kilikya bölgesinin ölü gömme geleneklerini en güzel biçimde ortaya koymaktadır. Antik kentteki arkeolojik çalışmalar henüz yüzey araştırmalarıyla sınırlıdır.

Alanya Arkeoloji Müzesi'ndeki ostoteklerin çoğunluğu Selinus Antik Kenti Nekropolünden getirilmiştir ve Selinus'ta bir atölyenin varlığını düşündürmektedir.

Girişin ücretsiz olduğu tepeye yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ile çıkılabilir. Düzgün patika yoldan tepeye çıkacakların yanlarına su almaları önerilir.

Selinus Antik Kenti Video

Selinus Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Koru, 07900 Gazipaşa / Antalya / Türkiye

Antalya ve Alanya'dan Gazipaşa otobüsleri ile ulaşılabilien Selinus Antik Kenti için ayrıca,

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.