Antalya Korydalla Antik Kenti

Güncellenme : 18.08.2020 18:40:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Korydalla Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Korydalla Antik Kenti Özellikleri

Korydalla, Likya antik kentidir. Antalya, Kumluca'nın batısındaki ve ilçe merkezine 1 km. mesafede olan iki tepe üzerinde kurulmuştur. Bugün toprak üstünde yalnızca şehre su getiren su kemerinin kalıntıları seçilebilmektedir. Diğer eserler yok olmuştur. Kent özellikle Bizans ve geç Bizans devirlerinde gelişme göstermiştir. Fakir bir köylü kadının keçisinin ayağına bir zincirin takılması ile ortaya çıkan ve "Kumluca Definesi" diye tanınan define bu ören yerinde çıkmıştır. Değerli altın ve gümüş eşyalardan oluşan definenin bir bölümü Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.

Korydalla Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Hacıveliler, Kumluca / Antalya / Türkiye

Koydalla Antik Kenti'ne, Antalya - Kumluca otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.