Antalya Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu

Tarih : 27.08.2020 14:38:51

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan ve Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu ile meşhur olan Aspendos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Aspendos Antik Kenti Yerleşim

Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı'nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. X. yy.da Akalar tarafından kurulan Aspendos Antik Kenti, antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. II. yy.da Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Aspendos Antik Kenti Tarihi

Coğrafyacı Strabon ve Pamponrus Mela, Kentin Agruslularca kurulmuştur. Bölgeye M.Ö. 1200'den sonra Yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos adının kaynağı Rumlardan önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır. Aspendos Antik Kenti Aspendos M.Ö. V. yy.ın ilk çeyreğine kadar Pers hakimiyetinde olduğunu 2003 yılında belgesel yönetmeni Tekin Gün Pamfilya kentleri hakkındaki araştırma notlarında bulunmaktadır. Şehrin yakınlarında akan nehrin kenarında M.Ö. 467 yılında Yunanlılarla Persler arasında geçen, Eurymedon Savaşı adıyla anılan savaşta Yunan tarafının kazandığından bahseder.

Aspendos Antik Tiyatro

Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosu olan Aspendos Antik Tiyatrosu, Anadolu'daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon'dur. Antonius Pius zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır.

Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos'u gezmektedir. Aspendos Antik Tiyatrosu ayrıca konserler ve etkinlikler için de kullanılır.

Aspendos Antik Kenti Video

Aspendos Antik Kenti Konum

Adres : Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik / Antalya / Türkiye

Serik ilçesinden dolmuşlar ile ulaşım sağlanabilen Antalya Aspendos Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.

+ f t p x