Antalya Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu

Güncellenme : 27.08.2020 14:38:51

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan ve Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu ile meşhur olan Aspendos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Aspendos Antik Kenti Yerleşim

Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı'nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. X. yy.da Akalar tarafından kurulan Aspendos Antik Kenti, antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. II. yy.da Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Aspendos Antik Kenti Tarihi

Coğrafyacı Strabon ve Pamponrus Mela, Kentin Agruslularca kurulmuştur. Bölgeye M.Ö. 1200'den sonra Yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos adının kaynağı Rumlardan önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır. Aspendos Antik Kenti Aspendos M.Ö. V. yy.ın ilk çeyreğine kadar Pers hakimiyetinde olduğunu 2003 yılında belgesel yönetmeni Tekin Gün Pamfilya kentleri hakkındaki araştırma notlarında bulunmaktadır. Şehrin yakınlarında akan nehrin kenarında M.Ö. 467 yılında Yunanlılarla Persler arasında geçen, Eurymedon Savaşı adıyla anılan savaşta Yunan tarafının kazandığından bahseder.

Aspendos Antik Tiyatro

Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosu olan Aspendos Antik Tiyatrosu, Anadolu'daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon'dur. Antonius Pius zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır.

Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos'u gezmektedir. Aspendos Antik Tiyatrosu ayrıca konserler ve etkinlikler için de kullanılır.

Aspendos Antik Sikkeleri

Aspendos sikkeleri Pers döneminde, M.Ö. V. yy. ortalarında başlamıştır. En iyi bilinen sikkeler, M.Ö. 420 ile 300 / 250 dolaylarında darb edilmiş olan gümüş stater seridir. Bu stater kategorisinde olan antik sikkeler, ön yüzde boğuşan çıplak iki güreşçi tasvirine sahiptir. Genellikle aralarında harfler veya semboller bulunurken, sikke arka yüzlerde belirgin bir şekilde bir sapancı, fırlatma duruşunda, genellikle bir Triskeles şehrin etnik kökenini gösterir. Aspendos Antik Kenti sikkeler üzerindeki güreşçi tipinin seçimi belirsizdir. Güreş, eski zamanlarda popüler bir spordur ve olimpiyatlardaki etkinliklerden birisidir. Belki Aspendos antik kenti o zamanlar güreşçileriyle ünlüydü veya V. yy. ortalarındaki Olimpiyat etkinliğinde galip gelmiştir, ancak bir yüzyıldan fazla sikkelerinde varlığını sürdüren bu tip antik sikkelerin öne çıkması önemli olduğunu göstermektedir. Aspendos antik kentinin gümüş sikkelerinin bolluğu aynı zamanda şehrin ticari öneminin de bir kanıtıdır.

Aspendos'un antik dünyadaki geniş sikke yelpazesi, M.Ö. V. yy. Aspendos'un Pamphylia'da en önemli şehir haline geldiğini göstermektedir. O dönemler Eurymedon Nehri Aspendos'a kadar ulaşıma elverişliydi ve şehir tuz, yağ ve yün ticaretinden büyük bir zenginlik elde etmiştir.

Aspendos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik / Antalya / Türkiye

Serik ilçesinden dolmuşlar ile ulaşım sağlanabilen Antalya Aspendos Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.