Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Antalya >Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı

Güncellenme : 08.09.2020 15:32:07

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Doğası

Isparta şehrinin Sütçüler ilçesinin Kasımlar Beldesi, sınırlarından başlayan ve Antalya'da denize kadar uzanan Köprülü Kanyon alanında rafting yapmaya uygun bir Köprüçay'ın vadisidir.

Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadır, küçüğü asıl usta tarafından, kemerli büyük köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir.

Yaz aylarında günde 7000 kişiye rafting imkanı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir. Çevrenin tabii güzelliği Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın iyi bir sayfiye yeri olmasında önemli rol oynamaktadır.

Nehrin asıl kaynağını Isparta'nın ilçesi olan Aksu'dan gelen ırmak ve yine Isparta'ya bağlı Karacahisar köyünden çıkan su oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlardan Antalya'nın Değirmenözü köyüne kadar yaklaşık 25 km. boyunca dar vadilerden oluşmaktadır. Bu kısımda özellikle suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Ama yaz aylarında yürüyerek geçiş yapılabilir . Değirmenözü köyünden sonra nehir tamamen açık alanda akar. Daha sonra nehir tekrar dar vadilere girer. Bu ikinci kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsüne kadar devam eder. Yine bu bölümde dik vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır. Köprülü Kanyon Mili Parkı, akarsu çevresinde 1973 yılında, 36.614 ha büyüklüğünde oluşturulmuştur.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Video

Köprülü Kanyon Milli Parkı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Bozyaka, 07550 Manavgat / Antalya / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Köprülü Kanyon Milli Parkı hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.