Antalya Istlada Antik Kenti

Güncellenme : 21.06.2020 15:04:33

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Lykia Bölgesi'nde küçük ve etkileyici bir kent olan Istlada Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Istlada Antik Kenti Özellikleri

Girişte ağaçların gölgesinde kalan Hoyran Anıtı'nın bütün görkemi ile sizi karşıladığı ve bir kayadan kesilerek ev tipi mezar haline getirilmiş Hoyran Anıtı M.Ö. IV. yy. dönemine aittir. Üzeri yuvarlak mezar anıtının alınlığında üç kişi ayakta durmaktadır. Alttaki geniş frizde ise ortada bir sedir üzerine uzanmış erkek figürü ve bu figürün önünde bir masa ile dört silahlı adam figürü yer almaktadır. Arkasında ise iki erkek ve iki kadın figürü vardır. Kapısının üzerinde silinmiş bir Lykia yazıtı göze çarpar.

Istlada Antik Kenti içinde akropolün doğu ve kuzey yönünde kaya mezarları, lahitler ve stel şeklindeki mezarlar ile sarnıçlar görülür. Mezarların tümü Roma dönemine aittir. Bu lahitlerin arkasında kayaya oyulmuş Lykia ev tipi mezarlardan biri Güvercinli mezar olarak anılır. Mezarın üzerinde horoz, sfenks ve güvercin tasvirleri bugün de görülebilir. Mezarın kuzey yönünde ise mezar sahibinin ve yakınlarının tasvir edildiği bir friz yer almıştır.

Istlada Antik Kenti Video

Istlada Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kapaklı Mevkii, Kaş / Antalya / Türkiye

Antalya Istlada Antik Kenti, Davazlar Köyü'ne çok yakındır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.