Antalya Apollonia Antik Kenti

Güncellenme : 24.05.2020 16:58:45

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Tarihi bir Likya kenti olan ve Hellen dilindeki kelime anlamı Apollon'un Yurdu anlamına gelen Apollonia Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Apollonia Antik Kenti Özellikleri

Kekova yolu üzerinde Lykia Birliği'ne bağlı olarak kurulmuş olan Apollonia Antik Kenti'nin bilimsel kazı çalışmalarından elde edilen veriler sonucu M.Ö. 4. yüzyılda kurulduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Günümüze kadar gelen tarihi kentin kalıntıları akropoldedir. Akropolü kuşatan surlar kuzeyde ve batıda sağlam durumda olup günümüze kadar gelmiştir. Apollonia'da nekropol alanı ve kentin çevresindeki mezar anıtları da günümüze kadar ulaşabilen kalıntılar arasındadır.

Kuzeyde ve batıda bulunan surların taşları detaylı incelendiğinde bazıları rektogonal olup dış yüzleri tümü ile düzeltilmeyerek kabaca bırakılmıştır. Ayrıca surların içerisinde mevcut olan kalenin Bizans dönemine ait olduğu bilinir. Bu döneme ait bir de kilise kalıntısına ulaşılmıştır. Kilisenin kuzeybatısındaki yamaçta olan küçük tiyatrodan arta kalan izler vardır. Bu küçük tiyatronun kuzeydoğusunda Rum döneminde yapılmış bir hamam kalıntısı da bulunmaktadır.

Apollonia Antik Kenti Tarihi

Apollonia Antik Kenti kalıntıları M.Ö. IV. yy.a ait olduğunu gösteriyor.

Şehir "L" harfine benzer bir kayalığın üzerindedir ve kenti çevreleyen surların bir kısmı ayakta kalmıştır. İç kulenin batısında iyi durumda bir Bizans dönemi yapısı ile aynı döneme ait kilise bulunmaktadır. Kilisenin batısında tahrip olmuş Apollonia Antik Kenti Tiyatro görülür. Hamam ve en ilginç yapılardan olan Heroon 6 prizmal gövdeli mezar anıtı diğer kalıntılardır.

Apollonia Antik Kenti Video

Apollonia Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Boğazcık Mahallesi, Kaş, Antalya, Türkiye

Antalya'da Kekova yolu üzerinde kurulmuş olan Apollononia Antik Kenti, Kaş ilçesine yaklaşık 22 km. mesafededir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.