Antalya Ariassos Antik Kenti

Güncellenme : 29.06.2020 18:24:32

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Bizans ve Roma döneminden kalan yıkılmış bir çok Helenistik duvar ve kalıntıları ile Türkiye’nin en güzel antik şehirlerinden biri olan Ariassos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ariassos Antik Kenti Tarihi

İskitler tarafından M.Ö. MMMM. yıllarda kurulmuş olan Antalya Ariasos Antik Kenti, tarihi Psidya kentlerinden biridir. Roma döneminde yaşadığı deprem sonrasında yıkılan ve terk edilen kent, bölgede karakol amacı taşıyan bir konumdadır. Tarihi antik kentte günümüzde varlığının sürdüren tek yapı, üç kemerli giriş kapısıdır.

Antik çağda Pisidya adı verilen bölgede bulunana Ariasos Antik Kenti'nde, antik dönemde bağcılık, şarapçılık ve zeytinyağı üretiminin yapıldığı anlaşılmaktadır. Kentin geç Roma Dönemi'nde yaşadığı deprem neticesi yıkıldığı ve bu nedenle terk edildiği sanılmaktadır.

Ariassos Antik Kenti Video

Ariassos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Akkoç, Döşemealtı / Antalya / Türkiye

Ariassos Antik Kenti'ne, Antalya, Bucak yolu üzerinde yol ayrımında inerek ulaşabilirsiniz.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.