Antalya Soura Antik Kenti - Sura

Güncellenme : 22.05.2020 20:00:05

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Antalya'nın Kale ilçesi olarak da bilinen Demre ilçesinde, Sura Köyü yakınlarında bulunan ve Sura Antik Kenti olarak da bilinen Soura Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Soura Antik Kenti Özellikleri

Apollon'un kehanet merkezlerinden birisi olduğu antik yazarlar tarafından bilinir. Kehanetin yapıldığı kaynak akropolün dibindedir ve rahipler burada et dolu şişleri suya batırarak balıkların eti yiyip yememesine göre kehanette bulunurlardı. Tapınağın gerisinde harap durumda olan Bizans kilisesinin harabeleri görülmekte olup yoldan vadiye bakıldığında yapılar bu güzel vadinin içinden izlenebilmektedir.

Kaş'a giden yol günümüzde Soura Antik Kenti'nin içerisinden geçmektedir.

Çayağzı'da, Andriake harabelerinin üzerinde bulunan ve Likya kenti özelliği taşımaktadır. Apollon Tapınağı, küçük ve çevresi surlar ile çevrili olan akropolünün batısında olan derin vadinin içinde yer alır.

Soura Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Karabucak, Demre Kaş Yolu, 07570 Demre / Antalya / Türkiye

Sura Köyü'ne yaklaşık 6 km. mesafede olan Antalya Soura Antik Kenti'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.