Antalya Colybrassus Antik Kenti

Tarih : 08.05.2020 18:35:11

Pisidia’nın doğusunda Kilikya’nın batısında Hellenistik Dönem izleri taşıyan Colybrassus Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Colybrassus Antik Kenti Kalıntıları

Birbirine 70 ile 80 metre uzaklıkta olan iki tapınağın batıda olanı neredeyse çatı seviyesine kadar sağlamdır. Kent merkezindeki yapılara ulaşım kayaya oyulmuş merdivenler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu merdivenler sur üzerindeki giriş kapısına kadar uzanır.

Colybrassus Antik Kenti güneybatısında bulunan nekropol alanında açıkta duran bir çok lahit ve bir de kaya mezarı bulunmaktadır. Kaya mezarının cephesi anıtsal nitelikte olup, 18 basamaklı merdiven ile ulaşılmaktadır. Mezar odası tek mekandan oluşmakta ve girişin üstü basık kemer şeklinde yontulmuş, içi medusa başı ile süslenmiş, kemerin iki yanı ise kartal motifleri ile bezenmiştir. Kent merkezinin doğusundaki konut alanı, kandilcik tepesine kadar uzanmaktadır. Bu bölümdeki sur üzerinde bulunan yazıtta, askeri bir birliğin yerleşim alanından bahsedilmektedir. Kentteki yaşamın ortaçağa kadar devam ettiğini gösteren yazılı kaynaklar vardır.

Tarihi Antalya Colybrassus Antik Kenti her gün ücretsiz ziyaret edilebilir.

Colybrassus Antik Kenti Ulaşım

Adres : Colybrassus Antik Kenti, Güzelbağ, Alanya / Antalya

Alanya Güzelbağ Beldesi, Bayırkozağacı Köyü sınırları içerisinde, Alanya’nın yaklaşık 30 kilometre kuzeydoğusunda yer alır ve özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

Yüksek ve engebeli bir arazi olduğundan özel arazi araçları ile ulaşım en doğru seçenektir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

+ f t p x