Antalya Colybrassus Antik Kenti (Ayasofya Antik Kenti)

Güncellenme : 08.05.2020 18:35:11

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Pisidia’nın doğusunda Kilikya’nın batısında Hellenistik Dönem izleri taşıyan Colybrassus Antik Kenti (Ayasofya Antik Kenti), Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Colybrassus Antik Kenti Bilgiler

Alanya ilçesinin yaklaşık 30 km. kadar kuzeybatısında ve Toroslar'da Roma döneminden kalma bir kenttir. Colybrassus Antik Kenti çevreye dağılmış durumdaki çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekle birlikte ayrıntılar henüz gün ışığına çıkmamıştır. Günümüze kadar ayakta kalan kalıntılar arasında köşe başlığı İon tarzında tapınak, nekropoldeki lahitler ve bir kayaya oyulmuş mezar sayılabilir. Kaya mezarın cephesi anıtsal bir görüntüdedir. Tek mekandan oluşan mezar odasına 18 basamaklı bir merdiven ile çıkılır ve girişin üstü basık kemer şeklinde yontularak içi Medusa başı ile süslenmiştir. Kemerin iki yanı ise kartal motiflidir. Kentte ayrıca odeon, kuleli kent duvarları, eksedra, konut kalıntılarından örnekler görülebilir.

Bir adı da Ayasofya Antik Kenti olan, tarihi Antalya Colybrassus Antik Kenti her gün ücretsiz ziyaret edilebilir.

Colybrassus Antik Kenti Kalıntılar

Yapılan araştırmalar sonucu Colybrassus Antik Kenti kalıntıları içinde kaya mezarları ve kaya mezarları odaları yer almaktadır.

Colybrassus Antik Kenti Ulaşım - Nasıl Gidilir

Adres : Colybrassus Antik Kenti, Güzelbağ, Alanya / Antalya

Alanya Güzelbağ Beldesi, Bayırkozağacı Köyü sınırları içerisinde, Alanya ilçesinin yaklaşık 30 kilometre kuzeydoğusunda yer alır ve özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

Yüksek ve engebeli bir arazi olduğundan özel arazi araçları ile ulaşım en doğru seçenektir.

Colybrassus Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.