Antalya Saklıkent Milli Parkı

 

Tarih : 30.08.2020 16:12:56

Bir bölümü de Muğla ili sınırlarında olan ve Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Saklıkent Milli Parkı, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Saklıkent Milli Parkı Doğası

06 Haziran 1996 tarihinde Resmi Gazete ile "Saklıkent Millî Parkı" ilan edilerek korumaya alınmıştır ve 12.390 hektarlık alanda Antalya'nın Kaş ve Muğla'nın Fethiye ilçelerinin üçer köyü yer alır.

Eşen çayı'nın kolu olan Karaçay'nın Akdağ üzerinde oluşturduğu jeomorfolojik oluşumdur. Torosların üzerinde yayla yerleşmeleri yer alır. Kayak tesisleri mevcuttur. Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkansızdır. Giriş, kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabilmektedir. Köprüden sonrasında soğuk ve güçlü karstik kaynaklar bulunur.

Saklıkent Milli Parkı Doğal Yaşam

Saklıkent Milli Parkı alanında bulunan bitkiler; alçaklarda makiler, yükseklere doğru, kızılçamlar, karaçamlar ve sedir ağaçları. Kanyonun giriş kısımlarında kızılçamlar yaygındır. 1000 metrenin üzerinde karaçamlar görülür. Dumanlıdağ üzerinde yüksek alanlarda anıt ağaç özelliğindeki sedirler ilgi çekici görseller oluşturur. Aktar yaylasının güneydoğusu Siklamen gibi bazı soğanlı bitkilerin endemik olarak yetiştiği alandır.

Saklıkent Milli Parkı Konum

Adres : Aklar Mahallesi, Kaş, Antalya, Türkiye

Bir bölümüde Muğla ili sınırlarında yer alan Saklıkent Mili Parkı Antalya şehrine 50 km. mesafededir. Muğla'nın Fethiye ilçesinden Saklıkent'e dolmuşlar kalkmaktadır. Güney yönden Yeşilova - Kalkan yol ayrımından Palamut mahallesi üzerinden ulaşılabilir. Kuzeyden Kemer üzerinden ulaşılabilmektedir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.

 
×