Antalya Arykanda Antik Kenti

Güncellenme : 09.08.2020 21:40:38

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan ve kat kat teraslara kurulmuş Arykanda Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Arykanda Antik Kenti Tarihi

İlk yerleşme zamanına ait arkeolojik ve yazılı kaynaklara dayanan bilgi olmayan Arykanda Antik Kenti filolojik yönden yerli bir isim oluşu ile eski bir yerleşme yeri olduğu bilinmektedir. 'Anda' ekinden yola çıkarak, bu kentin M.Ö. 2000 yılından itibaren var olduğu tahmin edilir. Arykanda Antik Kenti tarihi hakkında en yeni araştırma ise Likya Antik Kentleri hakkında uzun süreli araştırma yapan Belgesel yönetmeni Tekin Gün, Kent ve çevresindeki arkeolojik bulgular ve nümismatik veriler bizi M.Ö. 2000 yılların başlarında temellerinin atıldığını ve yerleşim izlerinin olduğuna işaret etmektedir. Likya dilinde Ary-ka-wanda diye anılan Kent,son yıllarda Limyra ve Patara'da ele geçen Geç Kalkoliti Erken Bronz Çağı baltaları genel olarak bu bölgenin yoğun, olarak iskan edildiğini anlatmakta. Arkeolojik bulgular ve Nümismatik veriler ışığında bakılırsa, Kentte çıkan sikkeler üzerindeki betimlemeler,bazı yazıtlar Kent'in kuruluş tarihini M.Ö. II. yy’da Arykanda’nın Likya Birliğine dahil bir şehir olarak sikke bastığı bilinir.

Arykanda Antik Kenti Yerleşim

Şahinkaya diye bilinen sarp bir kaya yüzeyinin dibinden başlayan, güneye eğimli arazi üzerinde yer alan Arykanda Antik Kenti'nin en üst seviyede yer alan yapı, Şahinkaya’nın güney batı eteğindeki gözetleme kulesidir.

Arykanda'nın en üst teraslarından birinde tek taraflı oturma yerine sahip, koşu pisti belirli bir kısımdan sonra trapez şeklini alan bir stadion bulunmaktadır. Ortasına yakın yerdeki merdivenle aşağıdaki teraslara bağlanan stadionun bir altındaki terasta ufak, fakat çok iyi korunmuş tiyatro yer almaktadır. Arykanda Antik Tiyatronun alt terasında odeon ve buna ulaşan merdivenli yol vardır. Odeonun önündeki portiko, köşeli bir U harfi yaparak agorayı çevreler. Arykanda'da resmi ve özel yapıların kapladığı alanın birkaç katını nekropol kaplar.

Arykanda Antik Kenti Araştırmalar

İlk Arkeolojik araştırma İngiliz araştırmacı Charles Fellows, 1838’de Arykanda Antik Kenti ve çevresinde bulunan mezar-şapel yazıtlarını ve Nümismatik (sikke) verilere dayanarak Arykanda’yı keşfetmiştir.

Arykanda kazılarında Prof.Dr. Cevdet Bayburtluoğlu'nun çok emeği geçmiştir. Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cevdet Bayburtluğlu ile özdeşen kent, onun arkeolojik çalışmaları sayesinde, bugün tarihi Likya bölgesinin en güzel kentlerinin ziyaret etmemizi sağlar.

Nekropoldeki tonoz örtülü mezar odalarının dışında lahitlere de rastlanır. Birbirlerine teras görevi gören mezar binalarının en alt terasında ikinci katına kadar ayakta kalmış büyük bir hamam yer almaktadır.

Şehrin en ilginç kalıntılarından bir diğeri de Aykırıçay kaynağının bulunduğu yerde, kayalığın yüzündeki su yollarıdır.

Arykanda Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Yeşilköy Mahallesi., Finike / Antalya / Türkiye

Antalya, Finike - Elmalı yolunda bulunan Arykanda Antik Kenti'ne Finike'den Elmalı'ya giden dolmuşlar ve özel araçlar ile ulaşılabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.