Antalya Akalissus Antik Kenti

Güncellenme : 07.08.2020 23:43:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Akalissus Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Akalissus Antik Kenti Özellikleri

Karacaören köyünün güneydoğusunda kaya mezarlarına ve lahitlere rastlanır. Akalissus Antik Kenti çevresinde 1950'li yıllarda bir çok hazine köylüler tarafından çıkarılmış ve hepsine devlet tarafından el konulmuştur.

Kuruluşunun Helenistik dönem öncesi var olduğu tahmin edilir. 1950 yılında yapılan arkeolojik araştırmalar neticesinde elde edilen Nümismatik veriler Antalya Akalissus Antik Kenti'inn Likya birliğinden daha fazla gelişmiş olan Koinon'a dahil yerleşim olabileceği tahmin edilir. Bizans dönemi Myra metropolitliğine bağlı piskoposluk merkezi Akalissus ören yeri tarihte ilk adı Roma dönemi kayıtlarda geçmektedir. Roma İmparatoru III. Gordianus yılları arasında bastırdığı sikkeler üzerinde kent adının geçiyor olması arşiv ve kayıtları doğrulamaktadır. Kurulduğu günden günümüze fazla bir kalıntısı olmayan Akalissus antik kentte Bizans dönemi kilise kalıntıları, harabe olan surlar, İmparator Commodus’un heykelinin kaidesi, üçgen alınlıklı lahitler bulunmaktadır.

Akalissus Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Karacaören, 07350 Kumluca / Antalya / Türkiye

Antalya şehrinin Kumluca ilçesi Alakır Barajı kenarından 30 km. ilerleyerek asfalt yoldan Karacaören köyü ve İncirağacı mahallesine varılır.

Akalissus Antik Kenti'ni ziyaret edenler yakın bir konumda olan İdebessos Antik Kenti'ni de ziyaret edebilirler.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.