Antalya Termessos Antik Kenti

Güncellenme : 24.06.2020 23:39:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Güllük Dağı’nın güneybatı tarafında doğal bir platform üzerine kurulmuş olan ve Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri olan Termessos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Termessos Antik Kenti Özellikleri

Doğal ve tarihi zenginlikleri sayesinde, kendi adını taşıyan millî park ünvanını da almış olan Antalya Termessos Antik Kenti, huzur veren ve el değmemiş görünümü ile diğer antik şehirlerden daha farklı ve etkileyici bir havaya sahip olup, birçok vahşi bitkinin arasında saklanmış ve sık çam ormanlarıyla sınırlanmıştır.

Termessos Antik Kenti ismi içinde geçen çift “s”, şehrin Anadolu insanları tarafında kurulduğuna dair bilimsel kanıttır. Strabo’ya göre, Pisidia halkı olan Termessos sakinleri kendilerini Solymi olarak çağırırlardı. Yaşadıkları dağa da verilen bu isim, sonraki yıllarda Zeus’la özdeşleştirilen ve burada da Zeus Solymeus kültünün yükselmesine sebep olan Anadolu tanrılarından Solymos’tan gelmektedir. Termessos sikkelerinde genelde bu tanrı vardır ve sikkelere adını verilmiştir.

M.Ö. 333 yılında Büyük İskender bu şehri istila etmeye çalışmış, ancak zor olacağını anlayınca çekilip seferine devam etmiştir.

Termessos Antik Kenti Video

Termessos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Termessos, Döeşemealtı / Antalya / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Antalya Termessos Antik Kenti'ni gezdiğiniz zaman tarihi şehir ile yakın konumda olan Termessos Milli Parkı'nı da ziyaret edebilirsiniz.

Yüksek ve engebeli bir arazi olduğundan özel arazi araçları ile ulaşım en doğru seçenektir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.