Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Antalya >Güllük Dağı Milli Parkı

Antalya Güllük Dağı Milli Parkı (Termessos)

Güncellenme : 12.05.2020 04:00:38

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

1970 yılında, 6.702 hektarlık alan üzerinde kurulan ve Termessos Milli Parkı olarak da bilinen ve Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Güllük Dağı Milli Parkı, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken harika bir doğa ve tabiat alanıdır.

Termessos Antik Kenti kalıntılarının da bulunduğu park alanında kamp yapma imkânı mevcuttur ve yılda 35.000 ziyaretçi gelmektedir.

Antalya Dağı Milli Parkı, üniversiteler, Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK tarafından uygulamalı dersler için Doğa Okulu olarak kullanılmaktadır.

Güllük Dağı Milli Parkı Tabiat

Güllük Dağı Milli Parkı içinde nesli tehlike altında olan alageyik yaşamaktadır. Dağ keçisi, şah kartal, karakulak ve vaşak gibi memeli hayvanlar bulunur.

Yörede, Akdeniz iklimine bağlı olarak kızılçam ve maki bitki topluluğu yaygındır. Orman ve maki formasyonuna ait 680 bitki bulunur. Bu bitkilerden 39 tanesi endemik, 2'si ise sadece Güllük dağında bulunur.

Güllük Dağı Milli Parkı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Korkuteli / Antalya / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Antalya Güllük Dağı Milli Parkı'nı gezdiğiniz zaman tarihi park ile yakın konumda olan Termessos Antik Kenti'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Yüksek ve engebeli bir arazi olduğundan özel arazi araçları ile ulaşım en doğru seçenektir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.