Antalya Theimussa Antik Kenti

Güncellenme : 06.06.2020 19:09:29

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Antalya'nın Demre İlçesi, Üçağız Köyü yakınında tarihi antik Likya kenti olan Theimussa Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Theimussa Antik Kenti Tarihi

Üçağız Köyü içinde Theimussa Antik Kenti'ne ait kalıntılar görülür. Tarihi hakkında çok fazla bilgi olmayan kentin, bir kitabeden tarihinin M.Ö. 4. yy.'da yıllarda var olduğu tahmin edilmektedir.. Burada daha çok mezar kalıntıları görülürse de köyünü kıyısında söveleri hala yerinde bir kapı ile alçak bir kayalık üzerinde kule kalıntısı da vardır.

İskelenin arkasında bulunan bir mezar M.Ö. 4. yy.'a ait olup ev tipinde ve üzerinde çıplak, erkek bir genç tasviri vardır.

Doğuda denizin yukarısında bir biri üzerine binmiş hissini veren bir çok lahit görülmektedir. Bu mezarların çoğu Hellenistik ve Roma dönemine aittir. Mezarların üzerindeki yazıtlar da Kyaenai ve Myra vatandaşı diye yazılıdır.

Kaleköy'deki Simena, Apollonia, İsinda ve Aperlai ile birlik oluşturduğu gibi Theimussa'da, Myra ve Kyaenai ile bir birlik oluşturmuş olup o şehirlerden birisi ile Lykia Birliğinde temsil edilmekteydi. Theimussa Antik Kenti'nin doğu ucunda kayaların kesilmesiyle 28 m. uzunlukta 8 m. genişlikte bir iskele bulunmaktadır. Kayaların kesilme izleri bugün de görülebilir. Buradan Kaleköy'de bulunan Simena'ya geçilir.

Theimussa Antik Kenti Video

Theimussa Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Theimussa Antik Kenti, Kaleüçağız, 07570 Demre / Antalya / Türkiye

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.