Antalya Kandyba Antik Kenti

Güncellenme : 16.08.2020 15:26:34

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Kandyba Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kandyba Antik Kenti Özellikleri

Antiphellos’un 13 km. kuzeyinde bulunan Kandyba Antik Kenti, Kasaba ovasının yukarısında ve daha önceleri Gendive ile Kendova olarak bilinen bugünkü Çataloluk mevkiine yerleştirilir.

Lykçe ismi Xkbi olan kent, İlk olarak 4. yüzyıl sonlarında, daha sonra Lykia Birliği döneminde ve III. Gordian zamanında sikke basmıştır. Kandyba, piskoposluk listelerinde 12. yy.a kadar eyaletin piskoposluk merkezi olarak gösterilmektedir.

Kandyba Antik Kenti yerleşimi Klasik Dönem’den Bizans’a kadar uzanan kalıntılara sahiptir. Akropolis’in doğu ve güney eteklerinde yer alan kaya mezarları oldukça dikkat çekicidir. Doğudaki kaya mezarının üzerinde yer alan Lykçe yazıt hala kırmızı boyaların koruması ve kabartmalı olmasıyla da göze çarpmaktadır. Kentin üzerinde yer aldığı kayalığın kuzeybatı etekleri yerli kayaya oyulmuş lahit tekneleri ve mezarları ile nekropolis (mezarlık) alanını oluşturmaktadır.

Kentin yer aldığı Çataloluk Köyü’nde görülen ve çoğu 1800’lü yıllardan kalan zahire ambarları da görülmeye değerdir. Bu yapılar Lykia konut mimarlığına örnek teşkil etmektedir.

Kandyba Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Not : Harita konumu yaklaşıktır.

Kandyba Antik Kenti, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı Çataloluk Köyü'nde yer alır.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.