Antalya Alara Kalesi

Güncellenme : 13.05.2020 23:03:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Selçuklu İmparatoru I. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılında yaptıtırlmış olan ve Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Alara Kalesi, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Alara Kalesi Mimari

Antalya'da İpekyolu üzerindeki kalenin işlevi, Alara Çayı kenarındaki Alarahan'da mola veren kervanların güvenliğini sağlamaktır. Alara Kalesi 200 metreden 500 metreye kadar uzanan sarp bir tepe üzerine kurulmuştur. Dış ve iç kale olarak iki kısımdır. 120 basamaklı karanlık bir dehlizden kalenin içine girilir. Ören yeri olarak düzenlenerek ziyarete açılmadığı için yaban otları ve yıkıntılara dikkat etmek gerekir. Ayrıca tünelin ortalarına doğru derin bir çukur vardır. Bunun ucu su almak için aştıkları mahzenlerdedir. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller yapılmıştır. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları ve hamam vardır.

Alara Kalesi Tanıtım Video

Alara Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Çakallar, 07400 Alanya / Antalya / Türkiye

Antalya Alara Kalesi, Alanya ilçesine yaklaşım 37 km. mesafededir.

Yüksek ve engebeli bir arazi olduğundan özel arazi araçları ile ulaşım en doğru seçenektir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.