Antalya Alara Kalesi

 

Tarih : 13.05.2020 23:03:18

Selçuklu İmparatoru I. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılında yaptıtırlmış olan ve Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Alara Kalesi, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Alara Kalesi Mimari

Antalya'da İpekyolu üzerindeki kalenin işlevi, Alara Çayı kenarındaki Alarahan'da mola veren kervanların güvenliğini sağlamaktır. Alara Kalesi 200 metreden 500 metreye kadar uzanan sarp bir tepe üzerine kurulmuştur. Dış ve iç kale olarak iki kısımdır. 120 basamaklı karanlık bir dehlizden kalenin içine girilir. Ören yeri olarak düzenlenerek ziyarete açılmadığı için yaban otları ve yıkıntılara dikkat etmek gerekir. Ayrıca tünelin ortalarına doğru derin bir çukur vardır. Bunun ucu su almak için aştıkları mahzenlerdedir. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller yapılmıştır. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları ve hamam vardır.

Alara Kalesi Tanıtım Video

Alara Kalesi Konum

Adres : Çakallar, 07400 Alanya / Antalya / Türkiye

Antalya Alara Kalesi, Alanya ilçesine yaklaşım 37 km. mesafededir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×