Antalya Aperlai Antik Kenti

Güncellenme : 06.06.2020 17:57:25

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Kaş ve Kekova arasında olan Sıçak Yarımadası'nda uzun ve dar bir koyun başlangıcında bulunan ve aynı zamanda Aperlai, küçük boyutlu bir Likya liman kenti olan Aperlai Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Aperlai Antik Kenti Özellikleri

Şehrin ismine geç devir yazarlarında Plinius, Stadiasmus, Ptolemaios, Hierokles’te rastlanır. Lykia Birliği sırasında Aperlai 3 kentin, bazı kaynaklara göre 4 kentin tek oya sahip olduğu birliğin başındadır. Aperlai’ın Simena, Apollonia ve İsinda ile bir sympoliteia imzaladığı ve oluşturduğu kesindir. 3 şehrin vatandaşlarından yazıtlarda Simena’dan Aperlailılar diye söz edilmekte ve kendi etnik isimleri kullanılmamakta idi.

Aperlai Antik Kenti kalıntıları denize doğru inen tepenin eteklerinde, körfezin kuzey tarafında yer alır. Deniz kenarından başlayarak, akropole doğru uzanan rektogonal ve poligonal tekniklerin kullanıldığı, kulelerle takviye edilmiş surlarla çevrilmiştir. Kuzey surların üstünde kare planlı üç adet savunma kulesi görülür. En iyi korunmuş durumda olan batı duvarı, ikisi düz biri kemerli üç kapıya sahiptir. Güney duvarı ise tepe yamacına dik olarak devam eder ve poligonaldir. Günümüzde büyük ölçüde tahrip olmasına rağmen orta kısmında şehre girişi sağlayan, iki yanında birer kulesi bulunan bir kapı yer almaktadır.

Aperlai Antik Kenti Video

Aperlai Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Aperlai Antik Kenti, Sıçak Yarımadası / Kaş / Antalya / Türkiye

Antalya Aperlai Antik Kenti'ne özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.