Antalya Antiphellos Antik Kenti

Güncellenme : 08.06.2020 17:43:23

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Lykia Bölgesi'nin eski yerleşim yerlerinden biri olan ve Lykia dilinde Habesos ile Habesa adı ile bilinen Antiphellos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Lykia Birliği'ne üye kentlerden olup, kuzeyindeki Phellos Kenti'nin limanı olduğu ve M.Ö. VI. yy.'dan beri yaşamını sürdüren Antiphellos, kayalıklı yerin karşısındaki yer ve Phellos’un karşısındaki anlamına gelmektedir.

Antiphellos Antik Kenti, Phellos Antik Kenti gibi Yunanca isme sahip birkaç Lykia şehrinden biridir.

Kaş'ta buluşmuş olan iki dilli bir yazıttan, Kaş'ın altındaki kentin Antiphellos olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Ancak Kaş'ın daha eski ismi Habesos'dur.

Antiphellos Antik Kenti Yerleşim

İlk yerleşimlerin tarihi hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Yapılan son araştırmalar da Antiphellos Antik Kenti kent yerleşiminin Orta Asya'dan göç eden Luviler- Luwianslar tarafından kurulmuş olduğu sanılmaktadır. M.Ö. IV. yy.da kent küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos'un limanı idi. Helenistik döneme girilirken Phellos (Phellos Antik Kenti) gerilemiş, Antipellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma döneminde de devam etmiş, şehir bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos'un limanı durumundan çıkmış ve kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiştir.

Dansözler Mezarı Şehirde akropol olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası'na bakan yüzünde muntazam sur kalıntıları görülür. Ancak bu sur kalıntılarının kuzey ve batı yönlerinden günümüze bir şey gelememiştir. Deniz kenarındaki sur kalıntıları da bugün görülebilir. Şehrin batı kısmında kalan Çukurbağ Yarımadası'na giden yolun sağında Antiphellos'un denize bakan tiyatrosu oldukça sağlamdır.

Kaş'ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde, halıcı dükkânlarının arasında tek bloktan oluşan bir lahiddir. Günümüze sağlam bir şekilde gelen lahdin üzerindeki sekiz satırlık Lykia dilindeki yazı okunamadığı için lahdin kime ait olduğu bilinmemektedir.

Antiphellos Antik Kenti Özellikleri

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos, Lykia Birliği adına çıkardığı sikkeleri ile tanınmaktadır. Kaş'ın içerisindeki Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, ilçenin çevresinde ve doğu ile batı doğrultusunda uzayan yarımada boyunca devam eder. Dikdörtgen taş işçiliği gösteren Hellenistik sur kalıntıları yarımadanın başladığı kesimde ve Meis Adası'na bakan yüzde görülür. Surların limana baktığı yerde bugün camiye dönüştürülmüş kilisenin güneydoğusunda hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen temenosu ile belli bir tapınak kalıntısı bulunmaktadır.

Antiphellos Antik Tiyatro

Antiphellos’ta tapınağa göre daha iyi korunmuş yapı antik tiyatrodur. Akropolis tepesinin güney eteğindeki tiyatro yamaca yaslanmış olup yirmi altı oturma sırası ile denize bakmaktadır. Oturma sıraları dört dikey merdivenle üç kısıma ayrılmıştır, diazoma bulunmamaktadır. Helenistik Çağ yapıtı olduğu düşünülen tiyatro, sabit bir taş skene binasına sahip değildir. Tiyatronun kuzey doğusunda ana kayaya oyularak yapılmış 24 kadın kabartmasının bulunduğu mezar odası yer alır.

Antiphellos Antik Kenti Video

Antiphellos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Antiphellos Antik Kenti, Çukurbağ Yarımadası, Kaş / Antalya / Türkiye

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.