Antalya Antiphellos Antik Kenti

Tarih : 08.06.2020 17:43:23

Lykia Bölgesi'nin eski yerleşim yerlerinden biri olan ve Lykia dilinde Habesos ile Habesa adı ile bilinen Antiphellos Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Lykia Birliği'ne üye kentlerden olup, kuzeyindeki Phellos Kenti'nin limanı olduğu ve M.Ö. VI. yy.'dan beri yaşamını sürdüren Antiphellos, kayalıklı yerin karşısındaki yer ve Phellos’un karşısındaki anlamına gelmektedir.

Antiphellos Antik Kenti, Phellos Antik Kenti gibi Yunanca isme sahip birkaç Lykia şehrinden biridir.

Antiphellos Antik Kenti Özellikleri

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos, Lykia Birliği adına çıkardığı sikkeleri ile tanınmaktadır. Kaş'ın içerisindeki Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, ilçenin çevresinde ve doğu ile batı doğrultusunda uzayan yarımada boyunca devam eder. Dikdörtgen taş işçiliği gösteren Hellenistik sur kalıntıları yarımadanın başladığı kesimde ve Meis Adası'na bakan yüzde görülür. Surların limana baktığı yerde bugün camiye dönüştürülmüş kilisenin güneydoğusunda hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen temenosu ile belli bir tapınak kalıntısı bulunmaktadır.

Antiphellos Antik Tiyatro

Antiphellos’ta tapınağa göre daha iyi korunmuş yapı antik tiyatrodur. Akropolis tepesinin güney eteğindeki tiyatro yamaca yaslanmış olup yirmi altı oturma sırası ile denize bakmaktadır. Oturma sıraları dört dikey merdivenle üç kısıma ayrılmıştır, diazoma bulunmamaktadır. Helenistik Çağ yapıtı olduğu düşünülen tiyatro, sabit bir taş skene binasına sahip değildir. Tiyatronun kuzey doğusunda ana kayaya oyularak yapılmış 24 kadın kabartmasının bulunduğu mezar odası yer alır.

Antiphellos Antik Kenti Video

Antiphellos Antik Kenti Konum

Adres : Antiphellos Antik Kenti, Çukurbağ Yarımadası, Kaş / Antalya / Türkiye

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

+ f t p x