Antalya Suna ve İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Güncellenme : 23.04.2020 14:41:49

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Antalya Kaleiçi'nde her ikisi de korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş iki binada yer alan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Antalya Kaleiçi Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Antalya Kaleiçi Müzesi Sergi

Harap durumdaki yapıları satın alan Suna Kıraç ve İnan Kıraç, 1993 ile 1995 yılları arasında onarımı tamamlamış; 1996 yılında müzeye çevirmiştir. İki katlı konut binası 19. yüzyıl Kaleiçi yaşantısını özel efektlerle sunan bir değişik etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. Kına gecesi, kahve ikramı, damat tıraşı gibi günlük hayattan kesitler canlandırılmakta olan Antalya Kaleiçi Müzesi'nde ayrıca Aya Yorgi Kilisesi adındaki ortodoks kilisesi ise konser ve çeşitli sanat etkinliklerinin de düzenlendiği bir mekandır. Suna ve İnan Kıraç çiftinin çini koleksiyonu da bu binada sergilenir. Atatürk'e hediye edilen çini Türkiye haritası gibi değerli eserler mevcuttur.

Antalya Kaleiçi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Barbaros, Kocatepe Sokak, No : 25, 07100 Muratpaşa / Antalya / Türkiye

Muratpaşa ilçesinde ve Antalya şehir merkezine çok yakın olan Antalya Kaleiçi Müzesi'ne şehir içi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.