Antalya Kyaneai Antik Kenti

Güncellenme : 19.08.2020 17:27:58

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Kyaneai Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kyaneai Antik Kenti Özellikleri

Lykia Bölgesi’nin önemli kentlerinden biri olan Kyaneai Antik Kenti çevresinde görülen kaya mezarları, Lykçe yazıtlar, oda mezarlar ve akropolis’te görülen kaya odaları, yerleşimin en geç M.Ö. 4. yy.dan itibaren var olduğunu göstermektedir. Kentin Lykçe isminin Turaxssi ya da Khbahñ olabileceği öne sürülmektedir.

M.Ö. 4. yy.ın ilk çeğreğinde yoğun bir şekilde Yunan etkisinin görüldüğü kent, Lykia Birliği’ne dahildir ve M.Ö. 167 ile M.S. 43 yılları arasında birlik sikkeleri basmıştır. Kyaneai, III. Gordianus ve eşi Tranquillina zamanında diğer Lykia kentleri gibi sikke basmıştır. M.S. 6. yy. yazarlarında Hierokles tarafından geç dönem Lykia Eyaleti’nin kentleri arasında sayılan Kyaneai kenti, M.S. 12. yy.a kadar Myra metropoitine bağlı piskoposluk merkezi olarak varlığını devam ettirmiştir.

Kyaneai Antik Kenti Video

Kyaneai Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Gökçeyazı, Kyaneai Ören Yeri Yolu, 07580 Kaş / Antalya / Türkiye

Antalya Kyaneai Antik Kenti, Kaş ilçesine yaklaşık 30 km., Demre ilçesine ise yaklaşık 20 km. mesafededir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.