Antalya Selge Antik Kenti

Güncellenme : 27.08.2020 16:55:10

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Antalya Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Selge Antik Kenti, Antalya şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Selge Antik Kenti Özellikleri

Toroslar’ın güney yamaçlarında, deniz seviyesinden 1250 m. yüksekte bulunur. Antalya - Alanya karayolu üzerinde, Aspendos Antik Kenti yol ayrımından 5 km. sonra dönen yol önce Beşkonak, ardından Antik Roma köprüsünün birleştirdiği kanyon vadiyi aşarak, Altınkaya köyünden ulaşılır. Güneydeki tepe üzerinde Selge Antik Kenti'ni koruyan kuleli sur duvarları kısmen görülebilir.

Kentin ana giriş kapısı da bu bölümde bulunmaktadır. Duvarların kuzeyinde tepe üzerinde biri Zeus, diğeri Artemis'e adanmış iki tapınak kalıntısı yer alır. Pazar yeri anıtsal çeşme binası, mezar alanı ve Bizans dönemine ait kilise Selge Antik Kenti’nde bulunan diğer kalıntılardır.

Selge Antik Kenti TRT Belgesel

Selge Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Altınkaya Mahallesi, Manavgat / Antalya / Türkiye

Antalya - Manavgat karayolu üzerindeki Taşağıl yol ayrımından itibaren, kuzeye doğru Köprüçay Irmağı'nı takip eden 55 km.'lik asfalt yol ile Selge Antik Kenti'ne ulaşım sağlanabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.