Muğla Letoon Antik Kenti

Güncellenme : 29.05.2022 17:13:46

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Letoon Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Letoon Antik Kenti Tarihi

Şair Ovidius'un anlattığı bir öyküye de Letoon Antik Kenti, Zeus'tan hamile kalan Leto'nun adına kurulmuştur. Kentte en eski yerleşim izleri M.Ö. VII. yüzyıla kadar gider. Kalıntılar ve ele geçen kitabeler buranın dinsel ve politik bir alan olduğunu göstermektedir. Ören yeri merkezinde yan yana üç tapınak bulunmaktadır. Bunlardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis, güneyindeki Apollon'a adanmıştır. Tapınakların güneybatısında bir çeşme, hemen doğusunda kilise yer almaktadır. Kentin kuzeyinde Stoa ile arkasını kısmen doğal yamaca dayamış Helenistik Döneme ait tiyatro bulunmaktadır. Letoon M.S. VII. yüzyılda terk edilmiştir.

Letoon Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ile birlikte Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı - UNESCO tarafından 9 / 12 / 1988 Tarih ve 484 Liste Sıra Numarası ile kültürel miras olarak “UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Letoon Antik Kenti Video

Letoon Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kumluova, 48370 Seydikemer / Muğla / Türkiye

Fethiye - Kaş karayolunun 65. kilometresi üzerinde Kumluova Köyü yakınında bulunan Muğla Letoon Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.