Bodrum Tur Rehberi ve Destinasyonlar

Güncellenme : 30.09.2020 17:46:47

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye’nin önde gelen turizm şehirlerden biri olan Muğla ili sınırlarında bulunan Bodrum, gezilmesi ve görülmesi gereken önemli bir ilçe ve turizm merkezidir. Şehirde Menteşe ve Fethiye'yi geçerek en büyük ilçe unvanına sahip olmuştur.

Bodrum'un antik çağdaki adı Halikarnassos'tur. Türkçe “Halikarnas” olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus'a adanması ile şehre “Petrium” adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce “petrum” sonra “potrum” ve en sonunda “Bodrum” olarak söylenmiştir.

Ayrıca Muğla Tur Rehberi'nin içinde Milas, Bodrum ve Fethiye gibi muhteşem ilçeler vardır.

Bodrum Tur Rehberi Destinasyonlar

Bodrum Tur Rehberi içinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Antik Tiyatro, Pedasa Antik Kenti ve Myndos Antik Kenti bölgede gezilecek en önemli yerlerdir.

Bodrum Tarihi

Mausoleum Halikarnassos şehrinde inşa edilmiş olan Bodrum, yıllar boyunca depremler ve istilaların etkisi ile zamanla yıkılan mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır. Kaleyi XV. yy.da Hristiyan Şövalyeler inşa etmiştir. İnşaat 100 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Kent II. Mehmed zamanında kuşatıldıysa da ancak I. Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında ele geçirilmiştir. Bodrum Kalesi bugün Dünyanın en büyük Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Doğu Akdeniz'de ayakta kalan en sağlam kaledir. Bodrum şehri ise pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum Etkinlikler

2003 yılından beri her yaz Uluslararası Bodrum Bale Festivali düzenlenmekte olan festival Türkiye'nin ilk ve tek bale festivali olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca 2014 yılından beri Uluslararası Bodrum Bienali düzenlenmektedir.

Şehirde 2010 yılından beri Bodrum Barok Müzik Festivali düzenlenmektedir.

Bodrum Yel Değirmenleri

Türkiye'de yaz aylarında turistlerin tatil için sıklıkla geldiği Bodrum İlçesinde bulunan Bodrum ve Gümbet koylarının tepesinde deniz manzarasına sahip tarihi yel değirmenleri XVIII. yy.da inşa edilmiştir.

Bodrum Tur Rehberi Ulaşım - Nasıl Gidilir

Kent Dışı Ulaşım

Dünyaca ünlü bir tatil beldesi olan Bodrum gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanmaktadır ve şehre uzaklığı 32 km.'dir. Bodrum'da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur.

Bodrum önemli bir karayolu kavşağında bulunmaz. Bodrum'a karayoluyla ulaşım Milas üzerinden çift şeritli asfalt yol ile sağlanmaktadır. Bodrum, il merkezi Muğla'ya 111 km., İzmir'e 242 km., Marmaris'e 165 km. ve Fethiye'ye 234 km. Uzaklıktadır.

Kent İçi Ulaşım

Bodrum Tur Rehberi kent içi ulaşım için Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.