Muğla Amos Antik Kenti

Güncellenme : 03.09.2020 16:47:11

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Muğla Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Amos Antik Kenti, Muğla şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Amos Antik Kenti Özellikleri

Amos harabelerine Kumlubük koyunun kuzeybatısından, dik sahilin güneyindeki Asarcık denilen tepeden ulaşmak mümkündür. Amos, bir tepe üstünde yer alan tiyatro, tapınak ve bazı heykel kaidelerden oluşur.

Amos Antik Kenti'nin çevresi aynı dönemden kalma bir surla çevrilidir. Rodos karşı yakasındaki üç tiyatrodan ikincisi olan Amos Antik Tiyatro bugün oldukça iyi durumdadır. Oturma yerleri, yan duvar ve sahne evinin üç odasını ayırt etmek mümkündür. Prof. E. Bean bölgede 1948 yılında yaptığı kazılarda M.Ö. 200 civarına ait üç ayrı kira sözleşmesinin koşullarını ele alan dört yazıt parçasını ortaya çıkardı

Amos Antik Tiyatro

Amos Antik Tiyatro, heykel kaideleri, sur duvarları ve tapınak Helenistik dönemden kalmadır. Tiyatro iyi durumdadır. 1978 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Amos Antik Kenti Video

Amos Antik Kenti Adres - Nasıl Gidilir

Adres: Turunç Merkez Cami Yakını, Turunç, Marmaris / Muğla / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Amos Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.